Середа, 24 Квітня, 2024

Військове кладовище часів Кримської війни у Бериславі

На Херсонщині є чимало різноманітних туристичних місць і просто цікавих локацій, які приваблюють своєю красою та історією. Але не лише гарні будинки минулих століть і вишукані храми можуть приковувати погляд туристів. Зараз усе більше людей цікавляться такими об’єктами, як кладовища, склепи тощо. Саме вони спроможні передати відповідну атмосферу та викликати емоції у туристів. Більше інформації − на сайті kherson-future.com.ua.

Окрім того, у таких місцях зазвичай можна знайти не лише поховання, інформацію про загиблих, але й поглянути на інші цікаві об’єкти, розташовані там (каплиці, меморіали тощо).

Одне з таких цікавих історичних місць знаходиться у Бериславі. Мова йде про Військове кладовище часів Кримської війни, яке досить непогано збреглося до наших днів і може стати незвичайною зупинкою для туристів у Херсонській області.

Історична довідка про виникнення кладовища у Бериславі

У ХІХ ст. Херсонщина стала прифронтовими землями, оскільки у 1853-1856 рр. відбувалася Кримська війна. Херсонський регіон, зокрема й Берислав, був тиловою базою російської армії. Звідси до Криму направлялися резервні війська, продовольство, зброя, а звідти до Херсонщини прямували поранені та хворі, які моментально заповнювали усі наявні шпиталі у Херсоні, Каховці, Бериславі тощо.

У Херсоні на той час було близько чотирьох шпиталів, де боролися за життя військових, але не всім вдавалося повернутися до життя та перебороти хвороби й тяжкі рани. Тому у місті з’явилося декілька братських могил.

У Бериславі ж функціонував лише один напівшпиталь. Там серйозно відчувалася нестача кваліфікованих лікарів, медикаментів, а також приміщень для розміщення поранених. Лише з липня по грудень 1855 року там померло 533 людини.

Причиною смерті були навіть не рани, отримані під час бойових дій, а такі хвороби, як тиф, дизентерія та інші. Багато військових не доживали до прибуття до Берислава.

Хворих розміщували навіть у приватних будинках у місцевого населення. Але смертність була дуже високою. У місті виділили спеціальне місце для поховань військових, яке отримало назву Військове кладовище.

Опис кладовища

Це Військове кладовище у Бериславі являється братським похованням, яке збереглося до наших днів. Там можна помітити немало могильних плит з відповідними написами.

Над могилою нижчих чинів стоїть один загальний хрест, а над похованнями прапорщиків видніються окремі монументи.

У самому центрі цього кладовища увагу привертає каплиця, яка, скоріше за все, була побудована на честь 50-річчя Кримської війни. Ця побудова відповідає псевдороманському стилю. Початково вона мала шатрове завершення, а на вершині був хрест. Але за радянських часів хрест зник. Пізніше покрівля була відремонтована.

Цікаво, що аналог такої каплиці був зведений у Миколаєві, але він будувався на честь Олександра Невського.

Таким чином, Військове кладовище у Бериславі є оригінальною туристичною локацією, яка дозволить відчути дух історії та ближче познайомитися з Бериславом. Окрім того, у місті є й інші знакові історичні місця, з якими також не завадить ознайомитися. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.