Понеділок, 20 Травня, 2024

Кардинал Рішельє і вулиця Рішельєвська у Херсоні

Рішельє – це гучне прізвище, яке чули всі. Одні насамперед пов’язують його з відомим кардиналом Франції Арманом Жаном дю Плессі де Рішельє, фільмом «Три мушкетери», інші ж одразу згадують про привабливий і величний пам’ятник в Одесі, до якого ведуть Потьомкінські сходи. Більше інформації на сайті kherson-future.

І в Одесі, і у Херсоні є вулиця під назвою Рішельєвська, але багато хто не в курсі на честь кого вони названі. Тому на цьому питанні варто зупинитися детальніше.

На честь кого названа вулиця Рішельєвська у Херсоні?

Херсонці часто помилково говорять, що вулиця Рішельєвська названа на честь великого французького кардинала. Насправді ж, вона носить ім’я його потомка, того, кому і встановлений пам’ятник в Одесі – Армана Емманюеля дю Плессі де Рішельє.

Він був відомим французьким і російським державним діячем, першим градоначальником сонячної Одеси. Рішельє емігрував до Російської імперії з початком Великої французької революції, де і здобув посаду градоначальника. За 12 років діяльності цього видатного діяча Одеса з непримітного, звичайного містечка перетворилася на розвинене, європейське місто з успішною торгівлею.

Але яке відношення Рішельє має до Херсона? Річ у тім, що у 1805 році Арман Емманюель дю Плессі де Рішельє був назначений Херсонським військовим губернатором. Варто підкреслити, що він був чудовим керівником і втручався у найдрібніші деталі розвитку довіреного йому краю.

Бувши Херсонським військовим губернатором, він немало зробив для самого Херсона. Рішельє сприяв тому, щоб до міста були перенесені всі адміністративні заклади, а також він перераховував прибуток з винної торгівлі Новоросії на необхідні забудови Херсона.

Губернатор переймався станом освіти у місті. За його підтримки були відкриті духовне училище, військово-сухопутний заклад освіти для солдатських дітей тощо.

Історія вулиці Рішельєвської

Вулиця, названа на честь Рішельє, розташована у Суворовському районі міста. Вона перетинає такі вулиці як Богородицька, Соборна, Преображенська, Театральна, Суворова.

Вперше вулиця зафіксована на карті передмістя 1779 року. Тоді вона мала назву «Грецька» і до першої половини ХІХ ст. вона була однією з головних у місті. Ця назва частково була викликана тим, що у купецькому Грецькому передмісті Херсона мешкало чимало греків. Остаточно вулиця була сформована на межі XVIII-XIX ст.

Рішельєвською вулиця стала у 1855 році. Тоді вона проходила через Старообрядницьку площу з Покровською церквою і через популярний «рибний ряд» на Канатній площі.

У другій половині 20-х рр. ХХ ст. Рішельєвська стала вулицею Жовтневої революції. Попередня її назва була повернена у 2016 році.  

Таким чином, херсонці мають знати, що Рішельєвська вулиця у Херсоні названа на честь градоначальника Одеси Армана Емманюеля дю Плессі де Рішельє, який чимало зробив для розвитку південних міст. Добре, що одна з найгарніших вулиць Херсона носить ім’я талановитого, освіченого діяча, який зумів залишити після себе значний слід в історії нашого краю. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.