Понеділок, 20 Травня, 2024

Адміралтейський арсенал у Херсоні

Усі херсонці добре знайомі з вулицею Перекопською. На ній розміщено доволі багато цікавих архітектурних об’єктів, історичних пам’яток, а також державних структур, магазинів, популярних кафе, ресторанів тощо. Це і Катерининський собор, і Обласний Палац культури, і медичний коледж, і багато чого іншого. Спокійно прогулюючись по цій вулиці, можна ще ближче познайомитися з містом і відчути справжній дух історії. Більше інформації – на сайті kherson-future.com.ua.

Будівля арсеналу – одна із найбільших споруд Херсона

До пам’яток архітектури, розташованих на вищезгаданій вулиці, відноситься й адміралтейський арсенал. Так-так, у Херсоні є спеціальна будівля, в якій раніше, сотні років тому, зберігалася незліченна кількість усіляких боєприпасів, зброї та подібних речей. А у дворі, поруч зі спорудою, розміщувалися бойові гармати. Саме з ціллю створити місце для збереження всього цього багатства і було зведено таку будівлю.

Її розміри по-справжньому вражають і вона довгий час залишалася найбільшою будівлею в місті. Зовнішній вигляд арсеналу, його масштаби ніби самі промовляли, що там знаходиться щось дуже серйозне та важливе. Це був один із ключових міських об’єктів. Є твердження, що саме такий вигляд будівлі мав символізувати силу та непереможність армії.  

1784 р. – рік, коли почав будуватися арсенал. Керував усім процесом будівництва, контролював усі дрібні деталі інженер Іван Струговщиков, який тоді демонстрував успіхи у своїй справі та гарно себе зарекомендував.

На початку ХІХ ст. стався землетрус, внаслідок якого ця пам’ятка зазнала негативних змін. Було прийнято рішення її перебудовувати, що власне і відбувалося упродовж довгого часу. Цього разу архітектор використав архітектурний стиль ампір, який гармонійно підкреслював особливості будівлі. Вона змогла зберегти деякі свої первісні деталі, однак її сучасний вигляд дуже далекий від початкового.

Оскільки вказана будівля відносилася до споруд Херсонської фортеці, її головною функцією була військова. Коли ж фортеця перестала функціонувати як військова, то всю зброю з арсеналу було вивезено. Після цього будівлю стали використовувати з іншою ціллю. Там було арештантське виправне відділення, при якому розміщувалася й Покровська домова церква.

Пізніше споруду використовували і в інших направленнях. Підсумовуючи, можна сказати, що вона пережила чимало змін, використовувалася з різними цілями та й зараз слугує місцем одночасно для декількох структур.

Арсенал у наші дні

Сьогодні в будівлі арсеналу функціонує слідчий ізолятор, а також телерадіокомпанія. Замість чотирьох колон, які були з самого початку проектування цієї споруди, пам’ятка має шість, створених після реконструкції. Але це не применшує її краси та величності, а може, навіть, прикрашає.

Погодимось, що потенціалу великої туристичної пам’ятки ця споруда не має, але все ж прогулятися між її колонами, а заодно подивитися інші цікаві місця на вулиці Перекопській не завадить. Можна буде і задовольнити свою цікавість, і більше дізнатися про рідне місто.   

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.