Понеділок, 20 Травня, 2024

Історія Херсонської громадської бібліотеки

Будівля колишньої Херсонської громадської бібліотеки асоціюється у херсонців із теплими та яскравими спогадами, адже зараз там знаходиться Центральний РАЦС міста Херсона, та дуже багато містян обирають саме це місце для такої важливої життєвої події. Деталі – на сайті kherson-future.

Ця споруда зафіксована на багатьох весільних світлинах у різних ракурсах. Вона має гарний вигляд та гармонійно доповнює наречених на пам’ятних світлинах. Будівля має святковий парадний вхід, урочисто оформлені сходинки, по яких впевнено, але з хвилюванням крокують майбутні чоловік і дружина.

І мало хто задумується, як з’явилася ця будівля та що в ній знаходилося раніше, а це надзвичайно цікаво та пізнавально.

Як з’явилася громадська бібліотека

Ініціатором створення бібліотеки була інтелігентна частина міського населення. На початку 1870-х рр. було утворене бібліотечне товариство, головою якого був Григорій Миколайович Ге – активний культурний, громадський діяч і публіцист.

Це товариство з самого початку планувало відкрити бібліотеку. Було затверджено її статут, а згодом бібліотеці тимчасово дали приміщення Дворянського зібрання. На зборах було обрано першу дирекцію бібліотеки.

Треба зазначити, що ця бібліотека стала першим закладом, який був відкритий на кошти населення Херсона. Кількість книг збільшувалася, тіснота дала про себе знати. Так було вирішено збирати гроші на будівництво спеціальної будівлі для бібліотеки.

Необхідну суму збирали протягом понад десяти років, зважаючи на те, що міська Дума теж виокремила кошти на будівництво. І ось у 1894 р. було прийняте рішення про виділення місця для бібліотеки на Старообрядницькій площі.

Будівництво тривало близько року. Проєкт був створений архітекторами М. Толвінським і Ф. Гонсіоровським. Обраним архітектурним стилем став неокласицизм.

Основна увага була приділена головному фасаду, який був виділений чотириколонним портиком. Фронтон споруди був прикрашений гербом міста Херсона. Особливої урочистості будівлі надають двосторонні сходи.

Як результат – було створено будівлю, яку й нині вважають однією з найгарніших у місті. Вона дійсно виглядає привабливо та святково, тому не дивно, що зараз там знаходиться РАЦС.   

У ХХ ст. бібліотека була місцем для зустрічей прихильників революційних ідей. Також там зустрічалися представники Херсонського товариства лікарів. У роки Другої світової війни величезна частина книжок була пограбована та знищена.

Нова сторінка у житті бібліотеки

Коли було утворено Херсонську область, бібліотеці було присвоєно статус обласної. Пізніше вона також стала універсальною науковою. З 1987 р. бібліотека почала функціонувати на новому місці – на вулиці Героїв Крут.

Сьогодні вона відома всім херсонцям як Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. Гончара. Її послугами користуються не лише містяни, але й жителі області. Всіх відвідувачів чекає приємний персонал, чудовий, затишний інтер’єр, зручні та просторі читальні зали, можливість скористатися комп’ютером та інтернетом. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.