Понеділок, 20 Травня, 2024

Сумна доля Херсонського художнього музею

Художній музей – це історично-культурна святиня, візитівка Херсона. В цьому закладі були зібрані найкращі роботи художників. До початку війни (24 лютого 2022 року) сюди приходила велика кількість жителів та гостей Херсона, щоб ознайомитися з роботами світових митців. Більше на kherson-future.com.ua.

27 травня 1978 року, коли Херсон святкував двохсотрічний ювілей, урочисто відкрили художній музей. На відкриття прийшла велика кількість людей, всі бажали подивитися експозицію, яка розмістилася в одній найгарніших будівель збудованих на початку 20 століття. Цю будівлю проєктував відомий одеський архітектор Адольф Мінкус.

Відвідувачі музею були приємно вражені великими зібраннями представлених тут художніх творів різних авторів, стилів та напрямків. Новий музей став гарним подарунком до ювілею міста, люди навіть не могли собі уявити, скільки сил та праці було вкладено в його створення.

Перший музей образотворчого мистецтва

Перша спроба створити художній музей у Херсоні відбулася ще у 1912 році. Саме тоді за ініціативи князя Миколи Гедройця та його групи на першому поверсі міського археологічного музею відкрили музей образотворчого мистецтва, повідомляється на сайті mycity.kherson.ua. У його експозиції були зібрані роботи відомих художників минулого, які представляли історичну та художню цінність.

В роки революції та громадянської війни директору музею Віктору Гошкевичу вдалося зберегти музейні експонати. Щороку цей музей збільшував свою експозицію, втім проіснував недовго. На початку Другої світової війни він перестав існувати.

Основну частину колекції, яку не встигли евакуювати було розграбовано та знищено фашистами. У післявоєнний період були спроби відшукати експонати та відновити експозицію художнього відділу старого музею, проте все марно.

Порятунок колекції, відкриття художнього музею

Вже у 1977 році розпочалася підготовка до відкриття художнього музею у Херсоні. Директором майбутнього закладу був призначений Євген Подільський, неординарна та відома в місті особистість. Серйозною справою для Подільського був порятунок колекції, заповіданого Херсону від Корніловської (збирачки творів мистецтва). Разом зі своїми співробітницями Євген вирушив до Ленінграда, щоб вступити у права наслідування колекції.

Картини, які привіз Подільський з Ленінграда були в жахливому стані, вони потребували негайної реставрації, до ювілею міста залишалося не багато. Буквально за місяць до запланованого відкриття музею до Херсона запросили найкращих реставраторів зі столиці України. Протягом короткого часу картини та інші експонати підготовили до експонування. Варто зазначити, що в спадок від Корніловської Херсонському музею було передано 500 картин, понад 300 старовинних рам, унікальний книжковий фонд.

Вже 27 травня 1978 року офіційно та урочисто відкрили художній музей.

Сучасний художній музей

У жовтні 2022 року, коли наше місто знаходилося під окупацією російських військових, художній музей був розграбований. Музейна колекція налічувала майже 13 тисяч творів мистецтва. Викрали понад 11 тисяч найцінніших експонатів.

Відбулося справжнє мародерство замасковане під «евакуацію». Вантаж рашисти спрямували до Криму, всі твори опинились у сімферопольському Центральному музеї.

У листопаді 2022 року сталося найстрашніше. Будівля, пам’ятник архітектури, історична візитівка Херсона потрапила під обстріл. Ворожий снаряд вибив понад 100 кв. м вікон і посік фасад. Другий раз рашисти обстріляли музей у квітні 2023 року.

Ці страшні факти привернули увагу світової спільноти, отримали широкий розголос як один з багатьох злочинів Росії проти української культурної спадщини. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.