Понеділок, 20 Травня, 2024

Вулицями старого Херсона: архітектурні памʼятки міста

Як часто гуляючи містом ми звертаємо увагу на старовинні споруди, що нас оточують? Історичний центр Херсона заворожує своєю архітектурою. Прогулюючись старим містом на вас чекає безліч вражень. Кожна будівля має свою унікальну історію. Більше на kherson-future.com.ua.

Вишуканість та престиж 

Історичний центр Херсона був збудований наприкінці XVIII століття. Першими поселенцями були греки. У дореволюційний період центр міста розвивався протягом століть і став одним із найпрестижніших місць. Тут жили багаті купці, підприємці, банкіри та інтелігенція, працювали готелі, магазини та кафе. У передмісті панувала вишукана архітектура. Заможні жителі вкладали великі гроші, щоб їхні будинки мали більш шляхетний та багатий вигляд, ніж у сусідів. Урізноманітнив архітектуру еклектичний стиль. Гігантські грецькі колони, статуї міфічних істот, незвичайні прикраси, ажурні балкони – все це було характерно для дореволюційних будівель початку XX століття. Така архітектура не може не заворожувати людське око!

За часів радянської влади багато міських споруд зникло або зазнали перебудови. Так, наприклад, сталося з готелем “Одеса” на вулиці Гошкевича. Його було”перетворено” на дім культури імені Шмідта. І це не поодинокий випадок. Перша чоловіча гімназія, італійське віце-консульство і Перуанський купецький будинок. Вони, звісно, багато разів перебудовувалися й ремонтувалися, але все-таки зберегли свій стиль, не зазнавши радикальних змін.

Найстаріший навчальний заклад Півдня України – багатопрофільна гімназія № 20. Раніше вона була першою чоловічою гімназією. Її заснували ще в 1815 році. Декілька десятків років заклад переїжджав з місця на місце, і лише у 1864 році отримав власну будівлю на вулиці Гошкевича. Тут  навчалися багато видатних особистостей. Відомий письменник Борис Лавреньов, Іван Картава, хірург, який рятував життя українців під час Голодомору, академік Євген Тарле та льотчик-космонавт Олег Атьков.

Італійське віце-консульство.

На вулиці Соборна розташована будівля в італійському стилі, яка до війни була шахово-шашковим клубом. Звели будівлю на початку XX століття. На той час у ній розташовувалися італійське віце-консульство і перуанське консульство, яке очолював Анджело Анатра. Він володів 12 торговими суднами, захоплювався яхтами та літаками. Анатра першим встановив у консульстві телефонну лінію. Це було великим подвигом і дуже незвичним явищем для того часу. Не багато іноземних консульств могли похвалитися подібним.

Перуанці у Херсоні 

Херсон відомий як портове місто ще з XIX століття, у той час тут розташовувалися представництва багатьох країн.

У центрі Херсона, на вулиці Старообрядницькій, розташована одна з найкрасивіших старих споруд Херсона – будинок перуанських купців. І тут можуть виникнути запитання: «Які перуанці в Херсоні? Де вони, а де наше місто?». Відповідь дуже проста. У XIX – XX століття багато іноземців вели свою прибуткову торгівлю. Вигідне розташування міста на Дніпрі дозволяло привозити екзотичні товари з Перу до внутрішніх регіонів. До революції над будівлею майоріли італійські та перуанські прапори. Сюди привозили екзотичні спеції. Це було також місце, де купці відпочивали перед новою подорожжю.

 Тому не дивно, що латиноамериканці жили та відкривали власний бізнес у місті. 

Будівлю прикрашають незвичайні елементи. Форма обтічного корабля з малюнками та письменами в індіанському стилі. Подібні прикраси унікальні для стародавньої культури майя. Раніше тут розташовувалося консульство Перу.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.