Субота, 27 Квітня, 2024

Славетна Чорнобаївка. Історія одного з найвідоміших сіл в Україні

До повномасштабного вторгнення мало хто чув про Чорнобаївку. Можливо, тільки жителі самого села або херсонці. Але зараз Чорнобаївка відома на всю Україну і навіть за її межами. Херсонщина має все що потрібно для чудового життя та відпочинку, але на жаль село тепер відомо не завдяки своїм природним красотам, а завдяки російським «туристам» які туди їхали. Більше на kherson-future.com.ua.

Легенда про козака Чорноброва

Чорнобаївка – це маленьке село за 11 кілометрів від Херсона, яке за переказами було засноване в кінці XVII століття запорізьким січовим козаком Петром Чорнобаєм. Історія Чорнобаївки має свої успіхи та невдачі як у будь-якому старовинному поселенні. Тому іноді історія села стає напівміфічною та зникає з поля зору істориків. Існує легенда про козака Чорноброва, яку розповідав історик Йосафат Гарматюк. Вона пов’язана з прибуттям козаків на ці землі в XVII столітті під проводом легендарного Чорноброва. Козаки прибули на ці землі, щоб захистити Січ від татарської навали. Козацького володаря назвали чорним баєм, що означало чорний володар. Звідси і походить назва «Чорнобаївка».

Українські оборонці побудували три фортеці в тих краях, які назвали на честь трьох друзів Чорноброва Чорнобая, священника Гусака та козацького сотника Степана. Одного разу татарське військо прибуло в ті країни. Вони привезли з собою награбоване майно та полонених дівчат і забарикадувалися на березі Дніпра, але Чорноброва зі своїми людьми напав на ворога та звільнив полонених. Багато з врятованих дівчат вирішили залишитися з козаками і одружилися з ними.

Точність легенди не підтверджена, але звістка про те що козаки жили на цих землях ще до Московської окупації та змагалися з кримськими татарами є фактом.

Село Чорнобаївка зʼявилося в 1923 році в результаті обʼєднання трьох хуторів: Степанових, Чорнобрових та Гусакових. Проте історія населення набагато давніша. У 2008 році до Херсонського краєзнавчого музею звернулася родина з Чорнобаївих хуторів та попросила археологів дослідити старовинне поховання, яке відкрилося під час викопування льоху. Унікальна знахідка виявилася похованням готської дівчини початку 5 століття. Тобто історія цього містичного місця налічує вже понад півтори тисячі років. Ці землі були заселені задовго до прибуття на них московитів і це підтверджені факти. Навіть тоді, коли на болотах ще росла трава, тут, на цих землях кипіло насичене життя.

Життя села за радянських часів

Чорнобаївка в ХХ столітті налічувала близько чотирьох з половиною тисяч людей, які займалися фермерством та розводили худобу, чоловіки добували вапняк в карʼєрах. Але все змінилося коли Російська імперія розпалася в 1917 році. Чорнобаївка зазнала і своїх переворотів, коли державна влада змінювалася аж вісім разів за три роки. У 1920 році радянська влада встановилася в селі і Херсонщина, як і більшість України, стала свідком колективізації та Голодомору. У період Другої Світової від серпня 1941 до березня 1944 року село Чорнобаївка було під нацистською окупацією, але місцеві жителі не здалися і після війни відновили село.

26:0 на користь Чорнобаївки

У минулому Чорнобаївка була відома своїми стравами такими як: вино, хліб та консерви. Після отримання Україною незалежності у 1991 році у Чорнобаївці проживало близько 9 тисяч осіб. У 2006 році аеропорт «Херсон», розташований у селі став міжнародним. У 2022 році в перший день повномасштабного вторгнення аеропорт був атакований російськими військами. З самого початку окупанти намагалися накопичити значну кількість військ на південному заході України, аби продовжувати свій наступ на Херсон, Миколаїв та Одесу. Однак вони не врахували того, що ці території мають вузькі проходи і окупанти могли продовжувати свій наступ лише обмеженими ділянками. Тому, аби покращити свої позиції вони намагалися зібрати достатню кількість вертольотів на аеродромі саме в Чорнобаївці. 27 лютого 2022 року українські військові відбили напад окупантів, які намагалися висадитися на місцевому аеродромі проте через 8 днів окупанти спробували ще раз і були знову знищені Збройними Силами України, що призвело до тенденції повторення подій. Згодом сталися ще випадки коли українські військові влаштували прийом «гостей» з Росії. Це місце де відбулися бої увійде в історію військових воїн, адже окупанти були знищені поспіль 26 разів! Це унікальний випадок.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.