Неділя, 14 Липня, 2024

Покинутий палац Фальц-Фейнів

Колись тут, на Херсонщині, було справжнє райське місце – захоплюючий палац на березі Дніпра з великою зеленою територією та дикими тваринами. Палац Фальц-Фейнів приховує особливу атмосферу та зберігає частину своєї цікавої історії. Більше на kherson-future.com.ua.

Хто такі Фальц-Фейни?

Родина Фальц-Фейнів була однією з найбагатших та найвпливовіших у регіоні. Вони приїхали до Херсонщини у 18 столітті за запрошення Катерини ІІ. Спочатку це були дві окремі родини німецького походження Фальци і Фейни. Згодом вони уклали шлюб та затвердили подвійне прізвище Фальц-Фейни. Родина розвивала вівчарство, конярство та землеробство на Херсонщині. Вони підняли на неймовірно високий рівень торгівлю хлібом та заснували заповідник Асканія-Нова. На початку 20 ст. Фальц-Фейни вважалися найбагатшими та найвідомішими поміщиками півдня України. У володіннях родини було понад 7 % території сучасної Херсонської області. Також Фальц-Фейни мали свої землі у Запорізькій області та Криму. Загалом у власності родини налічувалося 20 маєтків у різних країнах та порт у селі Хорли, що на березі Чорного моря.

Історія появи палацу

 Палац збудований у селі Гаврилівка (нині Новоолександрівка) в неокласичному стилі з ренесансними елементами. Звів будівлю Олександр Едуардович Фальц-Фейн на початку 20 століття. Маєток мав два поверхи та високу вежу з куполом і шпилем, що підносився над північним фасадом будівлі. На території замку власник висадив декоративні рослини та дерева.  З усіх боків палац був оточений озерами, дамбами та каналами.

 Недалеко від маєтку знаходилися три ставки, в яких розводилися цікаві та рідкісні види риб. Тут було чутно щебетання птахів та дзюрчання фонтанів в яких плавали рибки. Алеями розгулювали павичі та лами. Територія займала приблизно 300 гектарів. Власнику палацу подобалося дивувати приїжджих гостей, на другому поверсі маєтку знаходився великий акваріум з гарними та рідкісними рибами. За історичними даними у 1916 році в палаці Фальц-Фейнів жили більш ніж 150 людей.  На жаль, з приходом «совєтів» палац та дендропарк були повністю знищені. За часів революції солдати із задоволенням полювали на місцевих тварин. Через підрив Каховської дамби зникли рідкісні види риб та значна частина території маєтку була затоплена. 

Олександр Фальц-Фейн побудував у Гаврилівці школу, лікарню та пристань, також встановив телеграф. 

Палац Фальц-Фейнів у наш час 

У наші дні туристів зустрічають тільки загадкові руїни палацу. Усе що залишилося від минулої величчі – це дерева та стіни. Навпроти входу до маєтку видніються залишки фонтану. У деяких місцях залишилися підлога зроблена із мармуру та візерунки на стінах. Вони розповідають про колись величний та ошатний палац. Від алей нічого не залишилося, один пустир, а підвали забиті сміттям. 

Це атмосферне місце, де відчуваєш дотик до минулого.

Коли приїжджаєш сюди та дізнаєшся про цікаву історію та нелегку долю палацу, якось по іншому себе почуваєш. В уяві зʼявляється сильне бажання відновити минулу велич цього місця, аби цю красу побачили тисячі туристів. 

Як добратися до палацу Фальц-Фейнів?

Доїхати до маєтку Фальц-Фейнів можна декількома способами: на власному автомобілі або на громадському транспорті. Палац Фальц-Фейнів розташований за 4 кілометри від села Новоолександрівка. Можна сісти на рейсовий автобус з центрального автовокзалу в Херсоні та доїхати до Новоолександрівки. Також із залізничного вокзалу їздить автобус до Берислава, а з автостанції у Бериславі можете сісти на автобус до Новоолександрівки. Цей маршрут більш популярний, ніж перший. Ще один варіант дістатися до Новоолександрівки – з автовокзалу в Херсоні потрібно сісти на автобус до міста Нововоронцовка, а звідти вже можна дістатися до Новоолександрівки.

На власному автомобілі потрібно виїхати з міста Херсон та їхати у напрямку Берислава 67 кілометрів. У селі Новоолександрівка потрібно повернути на вулицю Комсомольську та їхати прямо 3,2 кілометра.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.