Понеділок, 20 Травня, 2024

Вулиця Лютеранська в Херсоні: історія та архітектура

Вулиця Лютеранська є одним із найбагатших місць у Херсоні та має вихід до Шевченківського парку. Перші згадки про це місце на мапі Херсона датуються 1885 року. Більше на kherson-future.com.ua.

Перейменування та скандали

 Назва «Лютеранська» походить від того, що на місці сучасних житлових будинків з кафе та ресторанами колись стояла євангелічно-лютеранська церква. Східна частина вулиці сформувалася після ІІ Світової війни. У радянські часи та аж до 2016 року вулиця мала назву Кірова.

Перейменування вулиці Кірова на Лютеранську передувало драматичним подіям у Херсоні. Вулицю хотіли назвати на честь Руслана Сторчеуса – героя  батальйону «Херсон», що складався на той час із міліціонерів. Він загинув в Іловайську 2014 року. Але перейменування так і не сталося, і 1 березня 2016 року відбувся мітинг перед Херсонською міською радою із закликом назвати вулицю на честь героя. Тодішній радник Херсонського міського голови Катерина Гандзюк виступивши перед мітингувальниками, висловила позицію, що треба називати вулицю не окремими іменами, а на честь усіх Героїв.

4 листопада 2018 року загинула Катерина Гандзюк.  Наступного року на засіданні депутатів Херсонської міської ради було запропоновано перейменувати Лютеранську на честь чиновниці. У підсумку вибухнув скандал. Незважаючи на те, що згідно із законами України, мають проводитися громадські слухання, херсонці виступили проти назви, оскільки їх ніхто не питав. Жителі вулиці Лютеранської подали до суду, і 10 травня 2019 року Херсонський адміністративний суд постановив скасувати рішення Херсонської міської ради про перейменування вулиці на честь Катерини Ганзюк. Апеляцію мера було відхилено.

Замок з видом на Дніпро

Деякі будівлі на Лютеранській належать до кінця XIX століття, але більшість-до XX століття. Одна з найяскравіших споруд – музична школа №1 — колишній будинок Миколи Блажкова. Він був міським головою Херсона з 1907 по 1917 роки.

Одеський архітектор Павло Клейн на початку XX століття побудував неоготичний палац у неомавританському стилі з оглядовою вежею, що виходить на Дніпро. У народі будинок називали “замком” через зубчасту вежу. Споруда знаходиться за адресою Лютеранська 18.

Одного літнього дня у 1911 році у вежі пролунав потужний вибух. Сильних пошкоджень не було, тільки вибило вікна. Причину вибуху так ніхто і не зафіксував. Сам міський голова говорив, що пожежа спалахнула через вибух мисливських патронів. Досі невідомо, що насправді сталося у вежі.

Після жовтневої революції замок перейшов у власність міста. Будівля використовувалась різними муніципальними організаціями Херсона. Оскільки, у будівлі не було постійного власника, вона поступово почала занепадати. Ні один легкий косметичний ремонт не зміг зберегти первісну красу замку. Але не дивлячись на час, споруда і досі заворожує своєю архітектурою.

Лютеранська церква 

Лютеранська церква, що дала назву вулиці, була побудована у 1867 році. Будівля слугувала церковним будинком для Херсонської лютеранської громади.  Наприкінці 40-х років минулого століття кірха була зруйнована. Церква була спроєктована 1865 року архітекторами Олександром Пальшау та Карлосом фон Штемпелем. Будівництво розпочалося 12 травня 1867 року і тривало до початку 70-х років 19 століття. 

Одразу як утворився радянський союз, усе майно Лютеранської церкви влада конфіскувала начебто на користь держави. У будівлі кірхи та громадському будинку розмістилися кабінети міського відділу НКВС та лінійного відділу водного транспорту. Також влада встановила контору Нижньодніпровсько-Бузького пароплавства. У 1940 році тут запрацювала місцева міліція, а з 2015 року розташована будівля Національної поліції України.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.