П’ятниця, 24 Травня, 2024

Історія вулиці Соборної у Херсоні

Кожна вулиця у Херсоні має свою історію. У деяких вона довга та цікава, в інших – менша, але теж не обділена цікавими фактами. Історія вулиці Соборної зможе розповісти трохи детальніше про місто та дозволить херсонцям ближче познайомитися зі своїм рідним містом. Подробиці – на сайті kherson-future.com.ua.

Ця вулиця розташована у Суворовському районі, починається від проспекту Ушакова та закінчується перетином з вулицею Воронцовською. Свою назву отримала через те, що поруч розташований Успенський собор – один із найгарніших храмів міста.

Вулицю Соборну можна впевнено назвати невеликою, але затишною та спокійною. На ній розташовано декілька гарних будівель, які відносяться до пам’яток архітектури міста та зможуть привернути увагу гостей Херсона.

Історичні відомості про вулицю Соборну

На місці майбутньої вулиці на планах Херсона, датованих кінцем XVIII ст. можна побачити близько семи кварталів будинків і великий простір. У 1798 році на тому місці було побудовано Успенський собор.

Формування вулиці закінчилося у другій половині ХIX ст. Певний час вулиця мала назву «Поліцейської», тому що на ній розташовувалося місцеве Поліцейське управління. У 1924 році Соборну та Грецьку вулиці було об’єднано в одну та названо на честь Володимира Леніна. Історичні назви вулицям було повернуто 2012 року.

На вулиці Соборній знаходився найбільший у першій половині XIX ст. готель Херсона – «Європейський».

У 60-х рр. XIX ст. на Соборній вулиці була побудована будівля Міського зібрання, яка довгий час була культурним осередком Херсона. Там часто проводилися концерти, влаштовували бали тощо.

Наприклад, 1879 року там виступали співачка Д. Леонова та композитор М. Мусоргський. Між будівлею Міського зібрання та собором розташовувалися два будиночки. Вони входили до ансамблю Успенського храму. У них жили священнослужителі, а на другому поверсі одного з них проживав Віктор Гошкевич – людина, яка нерозривно пов’язана з історією Херсона.

Цей відомий український археолог, громадський діяч, публіцист є засновником Херсонського обласного краєзнавчого музею – гордості Херсонського краю. В. Гошкевич помер у Херсоні, його могила знаходиться на території музею.

Найцікавіші споруди на вулиці Соборній

Мабуть, усі херсонці погодяться з тим, що найгарнішою будівлею на вулиці Соборній являється колишній особняк Анжело Анатра – італійського віце-консула й консула Перу. Він має багато дивовижних, привабливих деталей і має чудовий білосніжний колір фасаду, який його надзвичайно прикрашає.

Іншою цікавою спорудою є будівля колишнього Херсонського окружного суду. Розробкою проєкту цього об’єкта займався архітектор В. Домбровський. Основну увагу приковує головний фасад будівлі. Він виглядає дуже гарно та витончено, споруда чудово підходила для розміщення у ній окружного суду, підкреслювала серйозність цієї структури.

На вулиці можна побачити й інші цікаві будівлі, але вони не мають великої популярності та не настільки добре збереглися, як вищевказані об’єкти. Але побачити їх теж буде не менш цікаво. Пройтися цією невеликою херсонською вулицею не завадить тим, хто втомився від надмірного міського шуму та прагне просто спокійно насолодитися своїм дозвіллям.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.