Понеділок, 20 Травня, 2024

Історія та знахідки у Червономаяцькому пізньоскіфському городищі у Херсонській області

Херсонщина є українським регіоном, багатим на різноманітні об’єкти культурної спадщини. Туристам дійсно є чим зайнятися на цій цікавій степовій території. Щоб дізнатися більше переходьте на наш сайт kherson-future.

Херсонська область може похвалитися великою кількістю цінних археологічних пам’яток, які знаходяться у полі зору наукової спільноти. Серед них і Червономаяцьке городище та могильник – пам’ятка археології національного значення, розташована у селі Червоний Маяк, що у Бериславському районі. Цей могильник і городище належать до пізньоскіфської культури II ст. до н. е. − середини ІII ст. н. е.

Історія дослідження пам’ятки та її характеристика

Вперше цю археологічну знахідку було виявлено у середині XIX ст. Довго вона не потрапляла до рук дослідників і лише у 1975 році розпочалося її наукове дослідження.

Спочатку нею цікавився Олександр Бодянський – український археолог, краєзнавець. Пізніше там проводив роботи московський дослідник Е. Симонович. За радянських часів науковці дослідили понад 100 пізньоскіфських поховань.

Далі наступив дуже довгий період, коли пам’яткою не цікавилися і вона піддавалася розграбуванням й іншим негативним подіям. Лише у 2011 році наукові дослідження відновилися і за справу взялися спеціалісти Інституту археології НАН України на чолі з досвідченим археологом і доктором історичних наук О. Симоненком. Археологічна експедиція проводить дослідження у Червономаяцькому городищі щороку влітку. 

На Нижньому Дніпрі, як стверджують історики, було багато пізньоскіфських городищ. Якщо розглядати стародавні карти, то саме Червономаяцьке городище найімовірніше звалося тоді Амадока.

Ще у 2018 році було ініційовано утворення історико-культурного заповідника «Амадока» для того, щоб зберегти таку цінну археологічну пам’ятку та потенційний туристичний магніт, де б людям розповідали про матеріальну, духовну культуру тих часів, демонстрували знахідки тощо. Але поки що така ідея залишається нереалізованою.

Нижньодніпровських пізньоскіфських городищ відомо всього 18. Червономаяцький могильник – єдиний, який належить до пізньоскіфської культури й доступний для проведення досліджень сучасними методами. Городище було укріплено великою оборонною стіною, залишки якої збереглися до сьогодні.

Археологічні знахідки

Червономаяцьке городище та могильник принесло археологам чимало цікавих і стародавніх речей скіфів. Це різноманітна залізна зброя, кінське спорядження, багато керамічних виробів.

Було досліджено жіночі поховання, де знайдено різні цікаві предмети. Зокрема, фібули – спеціальні застібки з бронзи чи заліза, які були елементами тогочасного одягу. Також археологам вдалося відкопати браслети для ніг у формі спіралі, які виготовлялися з бронзового дроту та були прикрашені маленькими голівками змій чи вовків. Ці знахідки дозволяють реконструювати вбрання тогочасних жінок, а також моду.

Серед рідкісних, унікальних знахідок можна згадати «манікюрний набір», як його назвали археологи. Він був знайдений в одному з жіночих поховань і туди входила спеціальна нігтьочистка з металу, ложечка, яку використовували для очищення вушних раковин, а також ножичок-бритва.

Таким чином, Червономаяцьке городище та могильник сьогодні являється цінним ареалом для проведення археологічних робіт. Там є ще багато ділянок, які можна досліджувати та дізнаватися більше інформації про тих, хто там жив і чим займався.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.