Вівторок, 18 Червня, 2024

Пам’ятник Федору Ушакову у центрі Херсона

В історії Херсона є чимало відомих, талановитих постатей, які змогли відзначитися та зробити свій вагомий внесок у розвиток міста. Федір Федорович Ушаков входить до цього списку, хоча його значення для Херсона залишається дискусійним питанням. Деталі – на сайті kherson-future.

Федір Ушаков був флотоводцем, адміралом, командувачем Чорноморського флоту з 1790 року. Пам’ятники цій особі встановлені у багатьох містах Росії, а на початку XXI ст. він був канонізований Російською Православною Церквою. А от в Україні монумент Ф. Ушакову знаходиться у Херсоні біля корпусу Херсонської державної морської академії у центрі міста, де споглядати його можуть усі охочі.

Ушаков і Херсон

Федір Ушаков приїхав до Херсона у 1783 році, коли до міста з Петербурга прибули моряки для будівництва флоту. Одну з цих команд моряків очолював Ушаков.

Його головна заслуга перед містом у тому, що він працював над будівництвом кораблів, наглядав за цим процесом і перешкодив поширенню епідемії чуми у Херсоні, влаштувавши карантин для екіпажу.

Безперечно адмірал є визначною особою в історії та заслуговує на увагу, але значного внеску саме для Херсона він не зробив. Такою є думка переважної більшості краєзнавців і науковців. Багато додаткових заслуг і популярності приписала йому активна радянська пропаганда. Це все входило до політики русифікації, в тому числі й поява вулиці Ушакова в Херсоні, яка раніше мала назву Говардівська на честь британського філантропа Джона Говарда з його очевидними заслугами перед містом і містянами.

Створення пам’ятника Федору Федоровичу Ушакову було ініційовано Херсонським судномеханічним технікумом. Виготовлено монумент було в Одесі. Спочатку це була скульптура, зроблена з оргскла. Її встановили у 1957 році. Але пізніше вона була замінена на бронзову, яка своєю присутністю прикрасила вулиці Херсона у 1970-х рр.

Опис пам’ятника

Пам’ятник Ф. Ушакову у Херсоні становить собою привабливу бронзову скульптуру у весь зріст. Авторами цієї відомої скульптурної композиції є М. Кравченко, П. Кравченко та А. Чубін.

Адмірала зображено як високого чоловіка у парадному адміральському мундирі, прикрашеному різноманітними орденами. З лівого боку у нього висить палаш – старовинна холодна ручна зброя. У правій руці Ушаков тримає трикутний капелюх, а у лівій – підзорну трубу.

На постаменті можна побачити напис, який говорить про те, що це – пам’ятник Ф. Ф. Ушакову та вказані 1745-1817 рр. Сам постамент, а також цоколь виготовлені з граніту червоного кольору.

Висота пам’ятника складає близько 7 метрів, а самої скульптури – 3 метрів. Цей монумент можна справедливо віднести до найкращих, створених на честь цього великого флотоводця. Його яскраво виділяє з-поміж інших оригінальний художній задум і композиційне рішення. Стиль цього об’єкта відповідає російському класицизму кінця XVIII – початку XIX ст.

Пам’ятник Федору Ушакову відноситься до найвідоміших у Херсоні. Мешканці міста мають знати інформацію про нього, а також розуміти роль адмірала в історії.  

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.