Неділя, 14 Липня, 2024

Історія пам’ятника І. Кулику у Херсоні

У Херсоні є досить багато різноманітних пам’ятників. Вони не завжди знаходяться на виду, тому на перший погляд здається, що їх нараховується до 10. Насправді ж їх більше, вони розташовані у кожному районі міста, в парках, скверах, біля навчальних закладів, на території окремих підприємств тощо. Подробиці – на сайті kherson-future.com.ua.

Якщо про пам’ятник Суворову, Ушакову, Потьомкіну всі херсонці добре знають, то монумент І. Кулику в місті є менш популярним. Тому саме про нього буде йти мова у цьому матеріалі.

Хто такий Ілля Кулик?

Цьому відважному хлопцеві, на честь якого названа одна з вулиць Херсона, випала доля стати керівником херсонської підпільної молодіжної організації під назвою «Патріот Батьківщини» у часи боротьби з німецькими окупантами.

Він народився у Херсоні в сім’ї звичайного робітника, був учнем 10-го класу, навчався у тодішній школі №27. У 1941 році він створив підпільну організацію, яка налічувала близько 50 учасників і проводила серед місцевого населення антифашистську пропаганду. Спочатку до новоствореної організації входили товариші по школі, а вже потім туди додалися й інші активісти. Члени цього товариства друкували та роздавали листівки з закликами боротися та не коритися ворогові, йти до останнього та захищати свою Батьківщину. Також вони збирали зброю та переправляли її на лівий берег Дніпра, інформували населення міста про події на фронті.

Окрім того, І. Кулик разом з однодумцями провів значну роботу з визволення військовополонених. За весь час їм вдалося звільнити близько 100 людей – командирів і звичайних бійців Червоної Армії.

Двічі І. Кулика заарештовували та всі ці рази йому вдавалося втекти. Але все ж 29 листопада 1942 року каральний загін СД очолив будинок, у якому переховувався юнак. Ілля Кулик відстрілювався і коли у нього залишився один патрон, не бажаючи живим потрапити до рук ворога, сам застрелився.

За проявлену мужність та героїзм посмертно молодому комсомольцю було надано звання Героя Радянського Союзу.

Характеристика пам’ятника І. Кулику

Відкриття пам’ятника цьому хороброму херсонському діячеві відбулося 1966 року. Вдалим місцем для розташування цього монументу став парк «Херсонська фортеця».

Авторами пам’ятника стали скульптор М. Писанко та архітектор Ю. Васильченко. Монумент складається з трьох частин – детального скульптурного портрета, високого прямокутного постаменту та двохступінчастого стилобату.

На постаменті є відповідний напис, який вказує на те, що пам’ятник встановлено керівнику херсонської комсомольсько-молодіжної організації І. О. Кулику від молоді та комсомольців Херсона.

Матеріалом для створення такого монументу став рожевий граніт. Висота його сягає близько чотирьох метрів, а саме погруддя має висоту приблизно один метр.

Окрім цього пам’ятника, в парку «Херсонська фортеця», який користується популярністю серед містян, розташований й інший монумент − Герою Радянського Союзу М. Суботі. Тому, завітавши до парку, можна одразу поглянути на два пам’ятники.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.