П’ятниця, 24 Травня, 2024

Історія пам’ятника Потьомкіну в Херсоні

Пам’ятник князю Г. Потьомкіну Таврійському у Херсоні вважається однією з головних і найвідоміших пам’яток міста. Постать князя нерозривно пов’язана з історією Херсона, про нього говорять у місцевих школах й університетах. Напевно, немає такого херсонського учня, який би не знав князя Потьомкіна та не бачив його пам’ятника у місті. Більше інформації – на сайті kherson-future.com.ua.

Але якщо про самого Григорія Потьомкіна, його заслуги та життя херсонці знають, то з історією, виникненням пам’ятника цій історичній особі знайомі далеко не всі. Тому буде доцільним розглянути ці питання докладніше.

Поява пам’ятника Потьомкіну

Відомо, що про необхідність створення такої пам’ятки твердила ще імператриця Катерина ІІ. Це було ще тоді, коли князь був живий. Але до реальних кроків і втілення цього задуму тоді не дійшло.

Лише у 1825 році був виконаний ескіз скульптури, автором якого був відомий український монументаліст Іван Мартос. Серед найуспішніших і найпопулярніших робіт цього скульптора можна назвати пам’ятник герцогу Рішельє в Одесі й надгробок К. Розумовського у Батурині.

Згідно ескізу створення композиції було розраховано близько на 170 тис. рублів. Оскільки сума була великою, її збирали не один рік і обмежилися реалізацією лише постаті Потьомкіна, хоча початково робота мала включати й інші деталі.

Пам’ятник у Херсоні було встановлено у 1836 році. Згодом поруч із ним було створено затишний сквер, який припав до душі містянам.

Цікаво, що саме цей пам’ятник херсонці дуже довго йменували «херсонським привидом», адже після 1917 року його накрили брезентом і в такому вигляді він пробув доволі довго. Через чотири роки його зняли з постаменту та перенесли до історико-археологічного музею.

Деякий час на місці цієї пам’ятки стояла скульптура К. Маркса. Після Другої світової війни пам’ятник Потьомкіну зник. Скоріше за все, окупанти забрали його з собою. Лише у 2003 році його відновили, відштовхуючись від старих фотографій постаменту. Скульптором, якому це вдалося, став Ю. Степанян.

Опис пам’ятника та його місце розташування

Висота скульптури князя Потьомкіна сягає понад 6 метрів. Цю видатну постать зобразили у повний зріст, у римському одязі. В одній руці князя знаходиться жезл, а іншою він спирається на меч. З чотирьох боків цього постаменту є спеціальні бронзові дошки з написами.

Цей пам’ятник являється копією початкової скульптури, яка зникла, але відрізняється деякими деталями. Загалом, ця місцева пам’ятка виглядає привабливо та має цікаві елементи, які хочеться довго розглядати.

Знайти цю пам’ятку усі охочі можуть у Потьомкінському сквері. Там приємна та затишна атмосфера, херсонці часто обирають це місце для проведення вільного часу. Особливо популярний цей сквер у вечірній час.

Тому, якщо ще є ті, хто не бачив пам’ятника Г. Потьомкіну у Херсоні та має бажання поглянути на нього, може це легко зробити. Тим паче, багато хто впевнений, що постамент приносить удачу. Слід лише загадати бажання й потерти герб на п’єдесталі, тоді все загадане збудеться. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.