Четвер, 23 Травня, 2024

Пам’ятник Т.Г. Шевченку: де знаходиться та коли був встановлений

У кожній країні є пам’ятники різним талановитим письменникам, поетам, культурним діячам. Україна не є виключенням. У нашій державі теж є багато пам’ятників, встановлених саме письменникам і поетам. Найбільша їх кількість відноситься до Тараса Григоровича Шевченка – видатного українського діяча, якого знають і шанують всі українці. Деталі – на сайті kherson-future.com.ua.

До речі, у «Книзі рекордів України» пишеться, що саме пам’ятників Кобзарю найбільше в нашій країні та за кордоном. Тобто Т. Шевченко є рекордсменом, тим культурним діячем, якому встановлено найбільше пам’ятників в Україні й у світі.

У Херсоні також є пам’ятник цій визначній особі, хоч і не всі херсонці знають, де він знаходиться. Тому буде не зайвим дізнатися більше подробиць на цю тему.

Відкриття пам’ятника у Херсоні

Слід розпочати з того, що відкриття монумента Тарасу Григоровичу Шевченку у місті відбулося 28 квітня 1971 року. Саме ця дата зафіксована в документах архіву Херсонської області. У цей день відбулися відповідні урочистості, подія зібрала чимало херсонців, охочих поглянути на новий пам’ятник у своєму місті.

Але в архіві вказана й інші дата – 12 травня 1971 р. Саме тоді цей пам’ятник було введено в експлуатацію. Краєзнавці, архівісти висувають здогадки, що можливо відкриття монументу було приурочено до 110 річниці перепоховання Кобзаря і тому було вказано таку дату.

Встановлено пам’ятник Т. Шевченку на проспекті Текстильників. Цей проспект бере початок саме з цього монумента.

Опис пам’ятника Кобзарю

Цікаво, що спочатку статуя українського майстра слова була гіпсовою. Все змінилося після приїзду до Херсона ще одного видатного письменника – Олеся Гончара. Він наполіг на тому, щоб гіпсова фігура Шевченка була замінена на мідну.

Так і сталося. Мідний пам’ятник встановили на постамент з граніту. Він став більш привабливо та солідно виглядати.

Автором пам’ятника став Іван Білокур – талановитий місцевий скульптор, який прагнув передати мудрість і непорушність великого письменника у монументі. Погляд Тараса Григоровича зображено зібраним і серйозним, що притаманно і для багатьох інших монументів цьому культурному діячеві.

Скульптор не вперше працював над створенням пам’ятника цьому українському поету, шевченківська тема була йому близька. Тому він з задоволенням взявся за цю справу та виконав її гідно. Робота просувалася швидко та приносила позитивні емоції.

Навколо постаменту є клумба, яка особливо гарна навесні та влітку. Херсонці, які живуть поблизу, люблять виходити на прогулянку до пам’ятника, адже там просторо та гарно.

Варто сказати й про те, що в Херсоні є ще одне погруддя Шевченка. Воно знаходиться у школі №52 та було встановлено у 2004 році. Цей пам’ятник створив скульптор І. Мердак.

Отже, ім’я великого письменника та поета шанують і пам’ятають у Херсоні. Його пам’ятник слугує нагадуванням для всіх херсонців про силу та красу української мови, про те, що ніякі життєві випробування не здатні збити людину з істинного шляху. Т. Шевченко назавжди залишається у серцях своїх нащадків і його твори не перестають цитувати на уроках української мови та літератури, на лекціях в університетах, на телебаченні та в газетах тощо. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.