Понеділок, 20 Травня, 2024

IT ринок Херсона: чому все так погано

В Україні, як і в будь-якій іншій країні, є регіони, які спеціалізуються на тому чи іншому виді діяльності. IT в основному зосереджене у Києві, Харкові та Львові. Херсон у цій великій грі практично не помічають. І дарма. За всю історію існування українського ІТ ринку. Херсон встиг обрости своєю мережею та історією розвитку IT компаній. Більше на нашому сайті kherson-future.com.ua.

З чого все почалося

Розвиток IT ринку в Херсоні був таким же повільним, як і в Україні загалом. Освіту у сфері комп’ютерних технологій у місті можна було здобути ще наприкінці 90-х, але з місцями роботи було набагато складніше. Великі міжнародні та українські IT компанії ще не встигли приїхати до Херсона. І перші «проби пера» у світі IT робили у гуртожитках, квартирах тощо. Все починалося з маленьких «квартирників», але згодом переросло у справжню галузь.

Станом на 2020 рік у Херсоні було зареєстровано 2860 ФОПів у IT-КВЕД. У місті повсюдно відкривалися нові представництва великих українських IT компаній, онлайн-сервісів. Деякі онлайн-сервіси доставки взагалі били рекорди на замовлення в Херсоні в порівнянні з іншими містами. Це говорить про дві речі — наявність клієнтів та незаповнений ринок.

І те, і інше може бути привабливим для IT представників. Крім цього, варто відзначити значну кількість IT спеціалістів та випускників комп’ютерних спеціальностей у Херсоні. Весь робочий потенціал на місці, що є чудовою умовою для роботодавців. Деякі компанії, що працюють на херсонському ринку IT, серйозно розглядали його в далекосяжній перспективі. Бо бачили у ньому все необхідне для розвитку бізнесу.

Гравці на ринку

Незважаючи на малі габарити, на херсонському IT ринку представлено чимало компаній як аутсорсингових, так і продуктових (що створюють власний готовий продукт). Серед них є й українські компанії та іноземні.

Одна з вітчизняних компаній – це Wezom. Вони займаються аутсорсинговою діяльністю. Офіс у Херсоні досить великий, 200 з лишком співробітників. Херсонський офіс спеціалізується на розробці сайтів, програм, брендингу, інтернет просуванні, веб-дизайні. Компанія працює з провідними сервісами та технологіями.

Однією з відмінних рис Wezom є те, що вони на постійній основі наймають студентів і практикантів. Практику поділили на два етапи, і ті, хто найкраще себе зарекомендував, отримували робоче місце. Таке рішення допомагає не лише компанії, а й вишам. Так вони показують, що здобута освіта не припадає пилом на полиці шафи разом з дипломом і шкільним атестатом.

Ще одна аутсорсингова компанія прийшла з Америки – DataArt. Американська компанія існує на херсонському ринку з 2007 року. Справжні сторожили. Її співробітники займаються реалізацією бізнес-ідей у фінансовій індустрії, туризмі, медіа, телекомі. Майже половина співробітників прийшла в компанію за програмою практики. Подібно до українського конкурента DataArt залучає до співпраці колишніх студентів та талановиту молодь.

Польська компанія Logicify є однією з найменших іноземних компаній міста. У її штаті лише 50 осіб. Logicify створює продукт виключно на американський та європейський ринок. З деяких причин Херсон привернув їхню увагу як відповідне місце для ведення бізнесу. В основному вони розробляють програмне забезпечення для стартапів. У цьому плані їх готовий продукт дійсно більше затребуваний в Америці та Європі.

Ще одна маленька компанія Bedrock CRM Consulting британська аутсорсингова компанія. Вона спеціалізується на хмарних серверах та розробкою під Salesforce-платформу. З ними співпрацюють великі англійські та європейські компанії – Scottish Equity Partners, London Internet Exchange, National Property Trade та інші.

Крім вищезгаданих компаній у місті ще працює низка менших компаній і не настільки популярних. В основному вони займаються веб-дизайном, створенням сайтів, розробкою додатків, консалтингом, послугами з просування сайтів, рекламою тощо.

Чому все погано

На поганий стан IT ринку у Херсоні впливає кілька ключових моментів. Місто потрапило в порочне коло, яке вкрай важко розірвати. Місцеві виші та приватні школи щорічно випускають сотні фахівців, але знайти їм усім роботу не виходить. Дехто виїжджає за межі рідної області. А слідом за ними тікають і IT інвестори та компанії. В усьому виною нестача робочих місць. Погано розвинений ринок праці в сфері IT.

Звідси виходить ще один мінус, який опосередковано впливає на розвиток ІТ сфери. IT фахівці в середньому отримують досить пристойний дохід, а отже, і кількість податків теж не мала. Всі ці гроші могли б піти на облагородження херсонської області та міста, тим самим роблячи їх привабливими для життя та існування компаній.

Ще з однією проблемою зіткнулися компанії — відсутність гідних офісних приміщень. Херсон є відносно невеликим містом, і оренда офісних приміщень не сильно розвинена. А це стає великою перепоною для компаній. Вони не бачать сенсу морочитися у пошуках та перебудові офісів під свої потреби, коли в інших містах все вже готове. Тут має підключитися міська влада. Адже позитивний відгук від роботи IT компаній насамперед отримає саме місто – нові робочі місця, податки, підвищення престижу міста.

Крім іншого, місто потребує фізичного представлення плюсів IT сфери як для потенційних співробітників, так і для потенційних роботодавців. У цій ситуації зацікавити потрібно як компанії, так і майбутніх працівників. І ті, і інші мають побачити,  що Херсон це відмінний вибір.

Що вже маємо 

Незважаючи на таку плачевну ситуацію з IT ринком у регіоні, у Херсоні є кілька ключових плюсів. Один з яких, це географічне розташування та природне багатство області. Море, унікальні природні місця, заповідні зони та інше. Як не дивно, але це впливає на вибір деяких IT компаній. Це впливає на екологічний стан області, роблячи її привабливою для життя та роботи. При цьому всьому рівень прожиткового мінімуму в Херсоні нижчий, ніж у тій самій Одесі. Це стосується оренди житла, цін на продукти, транспортних витрат, рівня шуму, відсутності пробок та інше. Все це впливає на вибір великих IT компаній. Це все одно бізнес, і будь-який бізнесмен обере той варіант, при якому супутні витрати будуть нижчими, а якість готового продукту при цьому не постраждає. І це про Херсон.

Відсутність пробок призводить до того, що співробітники не втомлюються, поки добираються на роботу. Здавалося б така нісенітниця, як якість шляху на роботу, може суттєво вплинути на якість роботи протягом дня.

Ще одним ключовим моментом на користь міста є аеропорт. Це дозволяє мобільніше пересуватися країною та іншим країнам – партнерам.

Хоча окупація міста у 2022 році суттєво вплинула на майбутнє IT ринку у Херсоні. Відступаючи російські війська руйнували все, що було тільки можна. Ось і така перевага, як аеропорт, теж постраждала. На його відновлення буде потрібно чимало часу. Поки триватиме розмінування та відбудова території, компанії облаштуються в інших областях. Це означає, що Херсону треба буде починати все спочатку. Залучати нові IT компанії. Війна відкинула розвиток херсонського IT ринку на кілька років назад. До того ж ніхто не може з упевненістю сказати, що після перемоги України військовий конфлікт не повторить. А в цій ситуації географічне розміщення Херсона грає проти нього. Цей фактор невизначеності відіграватиме важливу роль для міжнародних компаній.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.