Понеділок, 20 Травня, 2024

Масонський храм у селі Круглоозерка

Для багатьох херсонців і мешканців області буде новиною те, що на Херсонщині є залишки масонського храму, збудованого ще у XIX ст. Ця загадкова архітектурна споруда багато чого пережила, але досі викликає зацікавленість і приваблює своєю таємничістю і незвичним виглядом. Деталі – на сайті kherson-future.

Розташувалася ця оригінальна архітектурна споруда в одному з сіл Херсонської області, яке зветься Круглоозерка (раніше мало назву Кларівка). Тим, хто відкритий для нових вражень і емоцій, цікавиться історією, архітектурою, буде цікаво побачити цю будівлю своїми очима.

Історія масонського храму

Південь за часів Олександра I був регіоном, де активно діяли масони. Вони зустрічалися і в Одесі, й у Херсоні, й у невеликих селах, що підтверджує масонський храм у Круглоозерці.

На початку XIX ст. герцог де Рішельє дю Плессі, який був товаришем Олександра І, приїздить до Одеси, щоб втілити у життя свій спільний масштабний задум – створити місто, де всі будуть щасливі та матимуть рівні права.

З часом до герцога, під його захист почали з’їжджатися різні емігранти, які тікали з революційної Франції. Серед цих біженців були й підприємці Вільгельм Рув’є та Карл Потьє.

Рув’є отримав від імператора прекрасну територію, яка вражала своїми розмірами, щоб займатися там вівчарством і виноградарством. На цій території підприємець заснував понад 10 маєтків, серед яких була і Кларівка. Назву Рув’є обрав невипадково, адже так виявив своє кохання до дружини, яку звали Кларою.

Загальновідомим фактом є те, що Вільгельм Рув’є був представником масонського ордену під назвою «Три зірки». Найяскравішим підтвердженням його приналежності до масонської ложі є герб Кларівського маєтку, де зображено три зірки.

Цей маєток перейшов у володіння Потьє, коли той одружився з донькою Рув’є. Саме він і побудував масонський храм, а також створив ідеально кругле озеро у місці, де бив підземний ключ. Водойма справляє позитивне враження і викликає неймовірні емоції, адже має рівні контури та практично ідеальну круглу форму.

Цікаво, що масонський храм жителі Кларівки називали поміщицькою церквою, жінки туди не ходили, а з Одеси туди приїздили чоловіки на службу. Тож імовірно, що там відбувалися засідання масонської ложі.

Архітектурні особливості та стан будівлі

Архітектурні деталі масонського храму являються дуже цікавими та оригінальними. Споруда вирізняється з-поміж інших і відразу відчувається її загадковість і таємничість.

На жаль, у 2021 році храм піддався нападу вандалів, які завалили залишки старої покрівлі та розібрали на дрова. Відсутність покрівлі значно вплинула на привабливість цієї споруди, однак там все ще є на що поглянути.

Будівля являє собою восьмигранну ротонду. Її прикрашав купольний дах. Храм має вісім аркових вікон, з яких чотири є звичайними, а ще чотири – фальшивими. Фальшиві вікна використовувалися в масонській архітектурі для того, щоб створювати всередині споруди контраст світла та темряви.

Вхід має форму арки, розташований з південного боку. З правого боку від входу, на одному з фальшивих вікон можна помітити викладену з цеглин цифру вісім. Вона означає змію, що кусає сама себе за хвіст. Ця цифра була знаковою для масонів, мала особливу містичну силу.

Тож якщо серед жителів Херсонщини є ті, хто полюбляє містику, загадки та змови, то їм неодмінно варто поїхати до Круглоозерки та відвідати масонський храм. Який розташувався на мальовничому березі озера. Можна буде не лише подивитися на старовинну таємничу будівлю, але й помилуватися красою місцевого озера та околиць. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.