Четвер, 23 Травня, 2024

Що за свято таке “День Соборності України” та як його святкуватимуть херсонці цього року?

Не зважаючи на схожість слів, День Соборності – не про собори й навіть жодним чином не стосується релігії. Це свято про об’єднання українців, як спільного народу та однієї спільної держави. Більше на сайті kherson-future.com.ua.

Історія виникнення

Це свято виникло в наслідок подій, що відбувалися під час української революції 1917-1921 років. Так, скориставшись післявоєнною нестабільністю, українці вирішили спробувати створити українську державу. От тільки проблема в тому, що українські землі до того були поділені між двома імперіями:Російською(у неї були центральні, східні та південні регіони, у тому числі Херсонщина) та Австро-Угорської(західна Україна). Такий поділ зберігався достатню кількість часу, а тому навіть побут українців на цих землях також відрізнявся. Саме тому у цей період часу виникло дві українські держави:Українська Народна Республіка(УНР), до складу якої і входили українські землі колишньої Російської імперії(у тому числі і Херсонщина) та ЗахідноУкраїнська Народна Республіка(ЗУНР), яка розповсюджувала свою владу на Західній Україні. Певний час ці республіки існували окремо одна від одної, але 22 січня 1919 року у Києві було втілено давню мрію тодішніх українців. Там проголосили “Акт злуки УНР та ЗУНР”. Після цього акту злуки Україна об’єдналася і українці після декількох століть відокремлення, знову стали жити разом в одній державі. 

Це свято має величезне політичне та культурне значення. Лише факт наявності такого свята руйнує міф про “протистояння українців Сходу і Заходу” та доводить факт існування української нації взагалі. 

Поновлення святкувань

Це свято вперше святкували аж через 20 років після тих подій:у 1939 році. Тоді День Соборності України святкували у проголошеній тоді Карпатській Україні. Після цього, у наслідку Другої Світової війни українські землі об’єднали комуністи, а тому про українське національне свято можна було надовго забути. Лише з послабленням тоталітарного аппарату, у 1990 році, про це свято знову пригадали і на честь нього створили нову традицію:”Живий ланцюг”. Тоді, щоб символізувати єдність українців Сходу і Заходу люди вишикувалися у довжелезну чергу з людей, які тримали одне одного за руки. Щоправда, вперше ланцюг простягався лише зі Стрия Львівської області до Києва. 

Лише наприкінці 2000-х цю традицію реформували і зробили її такою, якою ми її знаємо сьогодні. На київському мосту Патона, що простирався між лівим та правим берегом Дніпра люди виходили, щоб об’єднатися у ланцюг. 

Але окрім міжнаціональних “живих ланцюгів” тоді виникли і локальні, у кожному місті України, у тому числі, у Херсоні. У нас містяни об’єднувалися на Антонівському мосту, який також з’єднує обидва береги Дніпра. 

Херсонці ж, традиційно святкують День Соборності України на Антонівському мосту, бо той з’єднує обидва береги Дніпра. В усі роки херсонці також збиралися біля пам’ятнику Шевченка, щоб покласти туди квіти, а також до спеціального меморіалу “Слава Україні”, який створили через події Євромайдану. Зазвичай, святкування проходили передбачувано, але й були свої несподіванки. Наприклад, у 2015 році міська і обласна влада поставила своєрідний рекорд, провівши одразу 15 святкових заходів. У 2019 році люди навіть попри примхи погоди вийшли і провели усі необхідні ритуали святкування.  А у 2021 році небайдужих херсонців не зупинила навіть пандемія! Вони, як зазвичай, зібралися на Антонівському мості, хоч і у меншій кількості. 

От і цьогорічні святкування містяни не проігнорують. У суботу усіх охочих запрошують долучитися до традиційної акції, яка, як і зазвичай, відбудеться на Антонівському мосту. Урочистості почнуться о 10 годині ранку. Організатори також закликають потенційних учасників приносити із собою національні прапори та рушники. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.