П’ятниця, 24 Травня, 2024

Перше українське радіо зазвучало в Херсоні!

У наш час радіо – це просто зручний спосіб отримання інформації. Ми його слухаємо усюди: на роботі, в машині або просто вдома. А яким же було перше радіо в Україні та чи правда, що воно було саме в Херсоні? Читайте у нашій статті на kherson-future.com.ua.

Сторінками історії 

У 19 столітті відкриття радіо було чимось неймовірним, його можна було порівняти з польотом у космос. Питання появи першого радіо у світі приписують різним вченим. З цим грандіозним винаходом пов‘язані Нікола Тесла, Олександр Попов, Гульєльмо Марконі, Генріх Герц та Ернест Резерфорд. Вчений з Сербії Нікола Тесла у 1893 році запатентував свій радіоприймач. Відкриття радіозв’язку також приписують і російському вченому Олександру Попову. Але він запізнився, і на 2 роки пізніше за Теслу, у 1895 році, вперше продемонстрував дію своїх приладів зв’язку.

Українське «Алло» народилося в Херсоні!

Перший цивільний радіозв’язок в Україні  встановили, якраз таки, за ініціативи Олександра Попова. Ця довгоочікувана подія відбулася 30 грудня 1902 року на лінії Херсон — Гола Пристань. Проєкт бездротового телеграфа склав головний механік поштово-телеграфного округу та інженер-електрик Е. О. Бухгейм. Він проводив досліди та керував будівельними роботами у Херсоні. У місті радіостанція знаходилася в будівлі поштово-телеграфної контори. У наш час це вулиця Суворова. Виникає питання, чому Олександр Попов обрав для першої радіостанції саме Херсон та Голу Пристань? Точної відповіді на це питання немає. Але існують домисли, що причиною стала активна робота у морському і річковому портах. В той час там збільшився вантажопотік. 

18 квітня 1902 року Херсонська газета «Юг» писала: «Бездротовий телеграф між Голою Пристанню і Херсоном, за зробленими розрахунками, дасть скарбниці понад 20 000 рублів економії проти обхідної лінії і коштуватиме всього 4000 рублів разом з попередніми дослідами на телеграфування. Застосування бездротового телеграфу на Дніпрі має величезне значення для всього півдня: воно відкриває можливість встановлення телеграфного сполучення між берегами Чорного моря і Чорноморськими судами, що знаходяться в дорозі».

 На жаль, херсонська радіостанція проіснувала всього 5 років. У 1907 році її демонтували через технічну недосконалість устаткування.

Чому саме «Алло»?

До речі, ви коли-небудь задумувалися над тим, чому перші слова які ми кажемо та чуємо під час телефонного дзвінка – це саме «Алло»? У цього слова є своя історія.  Спочатку «Алло» говорили тільки на кораблях, і це означало «Слухай». 15 серпня 1877 року Томас Едісон вперше використав слово «hullo» у телефонному зв‘язку.

У різних країнах на телефонні дзвінки відповідають по-різному. Наприклад італійці кажуть «Пронто», що в перекладі означає «готовий». У Японії можна почути «моси-моси», що перекладається як «кажу-кажу».

Минуло багато років. Тепер радіо – це не тільки спосіб попередження населення про небезпеку, воно стало невід‘ємною частиною повсякденного життя людей. Ви точно цього не знали, але крім першого радіозв‘язку, в Херсоні також запрацював перший державний РМ-мовник в Україні!

Радіо «Таврія»

Однією з перших телерадіокомпаній в Україні, яка отримала ліцензію на РМ-мовлення, була херсонська «Скіфія». Ця подія відбулася у 1998 році. А вже 8 березня того ж року запрацював перший державний РМ-канал, який називався – радіо «Таврія». Згодом канал охопив близько 80% відсотків території Херсонщини. Це дуже хороший результат, адже регіон знаходиться у степовій зоні й було дуже складно дістатися сигналу до найвіддаленіших районів.

Радіо «Таврія» особливу увагу приділяє аналітичним, пізнавальним, дитячим та культурним програмам. Кожного дня ви можете послухати ранкову програму з якої дізнаєтеся найсвіжіші новини. Мета радіо «Таврія» не тільки розважати слухачів, але й розвивати. Працівники завжди оперативно реагують на події в регіоні. Кореспонденти радіо «Таврія»  включаються в прямі ефіри з різних куточків Херсонщини, ведуть репортажі з місця подій, аби жителі області завжди були в курсі всіх подій.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.