Понеділок, 20 Травня, 2024

Історія пам’ятника Суворову в Херсоні

Пам’ятник Суворову у Херсоні являється одним із найвідоміших. Це й не дивно, адже він розташований на вулиці, названій на його честь, яка розташувалася у центрі міста та приваблює херсонців своїм затишком, цікавими історичними будинками й великою кількістю гідних ресторанів та кав’ярень. Деталі – на сайті kherson-future.com.ua.

Під час російсько-турецької війни 1787-1792 рр. цей великий полководець був командувачем військами Херсонського корпусу, тому переніс свою штаб-квартиру до Херсона. Але й після війни Суворов деякий час проживав у місті та зробив чимало для удосконалення наявних укріплень цього стратегічного об’єкта.

Саме через ці його заслуги перед містом його дуже шанують містяни. Він став невіддільною частиною історії Херсона, тому поява пам’ятника цій видатній постаті у місті є цілком закономірною.

Як з’явився пам’ятник

Його історія починається з початку ХХ ст. Саме тоді петербурзький скульптор М. Рукавишников взявся за його створення. Скульптор зобразив О. Суворова у парадному мундирі з орденами та стрічкою через плече. Фахівці вважають, що цей пам’ятник дуже детально та майстерно передає риси обличчя полководця. Портрет віднесли до одних із найточніших та найкращих.

Відомо, що після створення цей пам’ятник розмістили в одному з сіл у Пензенській області. Але у 1920 році його нещадно зруйнували.

Тому в Херсоні стоїть не оригінал цього пам’ятника, а доволі цікава, сумлінно виконана копія. У 1950 році була річниця смерті генералісимуса. Бронзовий пам’ятник було відправлено з Ленінградського музею до Херсона у знак дружби.

Взагалі в Ленінграді хотіли, щоб його розмістили в історичному музеї, але влада міста вирішила встановити його на вулиці. Підбирали різні варіанти розміщення та згодом було вирішено розмістити погруддя на Суворовській вулиці (таку назву вона тоді мала).

Що відомо про творця пам’ятника та які події довелося пережити монументу

Про скульптора, який створив пам’ятник полководцю, відомо небагато. Але ті деталі, які не повиті таємницями та загадками, викликають зацікавленість. Микола Рукавишников займався будівельними підрядами, був доволі діловою особою з пристрастю до старовинних речей. Він колекціонував старі рушниці, оригінальні вироби зі слонової кістки.

Окрім того, він був власником великої кількості малюнків і гравюр, а також купив бібліотеку відомого архітектора французького походження – О. Монферрана.

Тобто можемо сказати, що постать цього скульптора досить цікава та захоплива, як і історія його творіння – пам’ятника О. Суворову.

Погруддю полководця довелося немало пережити у Херсоні. Його декілька разів намагалися вкрасти, а одного разу «умільцям» вдалося навіть стягнути його з постаменту. Також його перефарбовували різною фарбою та переносили з місця на місце.

У місцевих випускників морської академії вже склалася традиція – «одягати» Суворова. Вони нерідко вішають на погруддя морську форму, а пам’ятник у такому вигляді зустрічає херсонців на вулиці Суворова як мінімум протягом одного дня.  

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.