Понеділок, 20 Травня, 2024

Історія вулиці Потьомкінської

Вулиця Потьомкінська знайома кожному херсонцю. На ній розташувалося доволі багато різноманітних будівель і закладів: магазини косметики, сервісні центри, кав’ярні, ресторани, медичні заклади тощо. Більше інформації – на сайті kherson-future.com.ua.

Ця вулиця розташована у Суворівському районі, з’єднує Портовий провулок з вулицею Залізничною. Гуляючи по ній, можна натрапити на декілька цікавих історичних будівель, що зможуть детальніше розповісти про місто.

Поява вулиці та її колишня назва

Вперше вулиця Потьомкінська показана на проєкті міста 1779 року. Але її назви тоді не було вказано. Повне найменування вулиці можна спостерігати вже на плані середини ХІХ ст. Назвали вулицю Потьомкінською на честь людини, яка відіграла величезну роль у заснуванні та розвитку Херсона – князя Григорія Олександровича Потьомкіна.

Цей російський державний і військовий діяч став відомою історичною особою, учасником російсько-турецької війни, битви при Кагулі та Ларзі, облоги Очакова тощо. Потьомкін сприяв реорганізації російської армії, розвитку Чорноморського флоту.

Поховано князя Потьомкіна у Катерининському соборі у Херсоні. У місті також є його пам’ятник, встановлений у Потьомкінскому сквері. Він вважається однією з найголовніших пам’яток Херсона.

Вулиця Потьомкінська у другій половині ХІХ ст. була розділена Потьомкінським бульваром, а також Канатною площею. Тобто фактично вулиця мала три частини, які мали свої особливості. Наприклад, проміжок вулиці від річки до пам’ятника князю вважався найбагатшою частиною вулиці. Найбідніша ж починалася за Канатною площею.

На початку 1920-х рр. вулиця була названа на честь Карла Маркса. Але у 2012 році їй повернули історичну назву.

Опис вулиці Потьомкінської

Початок вулиці, її квартали, які знаходяться вище площі Ганнібала характеризуються тишею. Там панує спокійний ритм, можна неквапливо пройтися по вулиці та насолодитися таким дозвіллям.

Центральна ж частина цієї вулиці у Херсоні гуде, немов вулик. Там завжди великі скупчення людей, одні херсонці здійснюють покупки, інші поспішають на роботу, ще хтось – приїхав зустрітися з друзями чи колегами у місцевій кав’ярні.

На цій вулиці є одна дуже гарна споруда. Це колишній Український Народний Будинок або ж будинок Лобрі. Він був збудований для генерал-майора Ф. Лобрі на початку ХІХ ст.

У різні часи там була чоловіча гімназія, Дворянське депутатське зібрання, Український Народний Будинок. Зокрема, останній зібрав під одним дахом різні товариства та організації. Це і «Українська Революційна Рада», і видавниче товариство «Українська книгарня», і редакція газети «Дніпро», і товариство «Просвіта», і декілька інших.   

На цій же вулиці розміщується колишній готель «Лондонський», який належав до найкращих готелів міста кінця ХІХ-початку ХХ ст. Ця архітектурна пам’ятка Херсона зможе здивувати своїм привабливим виглядом. Вона побудована в еклектичному стилі з елементами бароко. Окремі її деталі виглядають дуже вишукано та оригінально.

Тому можна зробити висновок, що вулиця Потьомкінська є не лише однією з найстаріших вулиць Херсона, але й місцем, де можна подивитися на гарні історичні будівлі, просто прогулятися або ж насолодитися чашкою кави в одній із розташованих там кав’ярень. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.