Понеділок, 20 Травня, 2024

Свято-Миколаївський морський собор – окраса Херсона

Херсон є не тільки батьківщиною кавунів і помідорів, але й місцем, де знаходиться багато гарних, цікавих церков, які можуть здивувати своїм привабливим виглядом. Тому тим, хто приїде до цього чудового південного міста, точно варто відвідати декілька з них. Більше інформації – на сайті kherson-future.com.ua.

Справжньою окрасою міста є Свято-Миколаївський морський собор, який прикрашає архітектуру Херсона. Якщо більшість херсонців знає, де знаходиться ця архітектурна знахідка, то з її історією знайомі не всі.

Історія створення собору

Починати розгляд історії цієї архітектурної пам’ятки варто з ХІХ ст. Тоді у районі Забалки, яка була тоді передмістям, було побудовано дерев’яну церкву. Вона була освячена на честь Святого Миколая Чудотворця.

Але з плином часу ця церква старішала та почала занепадати. Оскільки населення Забалки тоді було переважно бідним, у людей не було коштів для ремонту.

Багато років питання створення нової церкви турбувало населення. Фінансову допомогу зміг пред’явити благодійник Яків Дорошенко, який був нащадком гетьманського роду та розумів необхідність будівництва церкви.

Незабаром було збудовано гарний кам’яний храм, який освятили на початку 1940-х рр. Пізніше у неї з’явилися дві бокові прибудови, які прекрасно доповнили загальний вигляд споруди.

Після 1917 року храм почали спіткати труднощі. Йому треба було адаптуватися до нових умов, розробити подальший план розвитку. Їй доводилося демонструвати позитивне відношення до влади, що не подобалося парафіянам. Тому вони почали відходити від неї.

А далі – ще гірше: цінності були вилучені, дзвони зняті, на території було зерносховище та різні приміщення для ремонтних робіт. Після Другої світової війни храм отримав значну підтримку з боку одного з місцевих священників. Він поклав початок організації Херсонської єпархії, а також сприяв допомозі Радянській Армії з боку духовенства.

Починаючи з цього моменту, церква почала потрохи відбудовуватися, почалися реставраційні роботи. До половини 1950-х рр. було відбудовано обидві прибудови.

Вже на початку ХХІ ст. церква отримала статус морського храму. Нині це одна із найгарніших церков Херсона, де проводяться богослужіння.

Архітектурні характеристики храму

Споруда зведена у стилі класицизму, вона має хрестовий план. Увагу привертає триярусна дзвіниця, яка додає будівлі витонченості. Західний, східний фасади мають портики зі спареними колонами.

На стінах фасадів також можна побачити пілястри, згори – цікавий антаблемент. Дверні отвори, а також вікна прикрашені дивовижними архівольтами.  

Інтер’єр також досить гарний і цікавий. Всередині собору дуже затишно та світло, завдяки великій кількості вікон. Кожна деталь має своє значення і це все разом створює чудовий інтер’єр.

Отже, Свято-Миколаївський морський собор можна назвати цікавою архітектурною «родзинкою» міста. Варто відмітити талант і смак архітектора, який створив таку красу. Тому поглянути на такий собор точно варто, адже він має чудовий вигляд і зможе вразити будь-кого. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.