Четвер, 23 Травня, 2024

Курортні Хорли: «імперія», створена жінкою з великої літери

На Херсонщині є невелике курортне селище Хорли, яке залишається маловідомим для українських туристів. Поруч з більш розбудованими та комфортними містами ця місцина виглядає програшно. Але все ж є ті, хто цінують тишу та природні багатства цього краю й обирають його для свого відпочинку. Більше на сайті kherson-future.

Дивлячись на цей маленький непримітний населений пункт так відразу і не скажеш, що він має дивовижну історію, яка спроможна зацікавити будь-кого. Колись ці землі запримітила одна з заможних жінок і вирішила взятися змінювати це місце, створила там цілу свою «імперію», де працював порт і активно розвивалася індустрія. Тож які цікаві факти та таємниці криються в історії Хорлів?

Софія Фальц-Фейн – жінка, що заснувала Хорли

Засновницею цього курортного селища на Херсонщині стала жінка, мати 8-х дітей, якій вдалося в епоху правління чоловіків продемонструвати всю силу свого духу та мужність. Нею є Софія Фальц-Фейн – розумна, освічена баронеса, яка після смерті свого чоловіка-поміщика у 1890 році отримала великий спадок.

Півострів, який аж з трьох боків омивався Чорним морем, став перлиною цього спадку. І саме там їй вдалося заснувати селище Хорли.

Вона по-справжньому захоплювалася тим, що робила, не шкодувала коштів для розбудови селища. З часом туди стало приїжджати все більше людей, які шукали спокійного життя для свого сімейства та гарну роботу.

Іноді місцеві звали її Катериною Великою, що справді має логічне підґрунтя. Софію Богданівну можна вважати винятковою жінкою, яка робила величні справи, вчинки, непідвладні ніяким іншим представницям жіночої статі тих часів.

Також ця жінка була відомою благодійницею, допомогла багатьом людям. Наприклад, Задніпрянському жіночому монастирю вона подарувала розкішний іконостас, прикрашений золотом.

У 84 роки, після приходу більшовицької влади її застрілили. Існує декілька версій цього випадку, але насправді ніхто не може сказати, як саме вона загинула. На цвинтарі в Хорлах є пам’ятник цій великій жінці, в селищі її дуже шанують.   

Поява порту у Хорлах

Півострів мав дуже вигідне географічне розташування. Софія Богданівна прекрасно це розуміла, розпорядилася провести спеціальні дослідження природного фарватеру, що і дало їй можливість розпочати будівництво порту.

У 1897 році робота над будівництвом розпочалася і просувалася досить швидко. Вже у 1903 році там з’явилася морська пристань, а Хорли офіційно отримали поважний статус порту.

Там почало розвиватися пароплавство з власними вантажними, пасажирськими суднами. Краєзнавці з посмішкою розповідають про те, що колись пароплави, які приходили до порту, зупинялися і їх зустрічали веселою музикою. Ці звуки лунали на все селище, а люди прибігали подивитися на пароплави та зустріти своїх рідних, знайомих.

Була одна особливість порту у Хорлах, яка дуже вплинула на його привабливість. Річ у тім, що прямо в морі були гарячі гейзери, які підігрівали морську воду і не давали їй замерзати в холодну пору року. Тобто тоді, коли від сильних морозів потерпали чорноморські порти, там зупинялася вся робота, у Хорлах вона кипіла.

Торгівля стрімко розвивалася. В Європу вивозилася пшениця, вовна, ячмінь, м’ясо, устриці, а також вино. Надзвичайно широкий попит мав хліб, який тоді був основним вантажем більшості торгових суден.

Оскільки гостями порту часто були іноземні представники, у Хорлах відкрили відділення російського банку. Там функціонували готелі, в яких могли зупинитися працівники.

Звісно ж було місце і розвагам. Там була велика бальна кімната, а також свій власний духовий оркестр, який розважав гостей порту і не давав сумувати.

У Хорлах вирощували устриць

Окрім усього іншого, у селищі були сприятливі умови для того, щоб вирощувати устриці. В це важко повірити, але у Хорлах працювали устричні ферми. Там була створена ціла система басейнів з цією метою, які поєднувалися між собою природними водоймами та спеціальними каналами зі шлюзами.

Також Фальц-Фейни були відомі тим, що виготовляли консерви. Щоправда, це відбувалося на Одеському консервному заводі. На них можна було помітити торговельну марку Софії Богданівни – рибку на велосипеді. Через це зображення баронесу також називали «золотою рибкою».

Цей відомий логотип можна побачити у Хорлах при вході до місцевого скверу. Його зображено на кованих воротах, які відкривають шлях до цього природного куточка селища.  

Що ще було в «імперії» Софії Фальц-Фейн?

Уміла господиня Софія Фальц-Фейн швидко перетворила занедбані землі у квітуче містечко. Там була побудована своя метеорологічна станція, водонапірна башта, телеграф, лікарня, млин, елеватор і навіть монетний двір.

Була також і школа, у якій працював один учитель, бібліотека. У баронеси була і власна, домашня бібліотека, якою користувалися члени її родини, а також представники заможних родин селища. Вона цікавилася історичними працями, збирала багато книг про історію заселення Чорноморського узбережжя.

У Хорлах були дивовижної краси квітники та сади. Там росли різноманітні дерева та рослини, деякі з них були привезені з Європи та вважалися дуже рідкісними. У місцевому парку було мальовниче озеро, в якому плавали витончені лебеді.

Що сталося з колись квітучим і успішним селищем?

Після смерті жінки з великої літери, баронеси Софії Богданівни Фальц-Фейн вся її багаторічна робота зазнала великих втрат. Її «імперія» була повністю зруйнована у період революції та за радянських часів.

Деякі адміністративні будівлі, контори ще якийсь час працювали, але у нових господарів не було такої любові до цих місць і такого вміння вести справи, як у колишньої господині Хорлів.

У селищі ще є деякі віддалені спогади про колишню міцну та квітучу «імперію»: декілька портових будівель, зерносховища, старий парк, фонтан у сквері «Купальниця» та ще кілька цікавих об’єктів. Але загальний вигляд селища не дуже радує, є багато пустуючих територій, історичні місця занепадають і втрачають свою привабливість.

Та попри плачевний стан історичних об’єктів і більшості цікавих локацій туди хочеться їхати. Понад усе людей приваблює малолюдний пляж, тепле і неглибоке море, спокійний відпочинок, який можна отримати у Хорлах. Але якщо більше говорити про історію цього місця, популяризувати її, то охочих відвідати цей маленький населений пункт на Херсонщині значно побільшає. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.