Четвер, 23 Травня, 2024

Як Херсон прийшов до свого електричного освітлення

В останній чверті 19 століття вулиці Херсона, як у значній кількості міст імперії, освітлювалися сальними свічками, пізніше до них приєдналися гасові ліхтарі. Останні на певному етапі навіть вважалися передовим досягненням.

Здавалося б, передові технології повинні позбавляти труднощів різного роду. Гасові ліхтарі, навпаки, додали турбот міському керівництву, яке мало збільшити вдвічі витрати на освітлення. Однак світло ліхтарів, що не мали лампових відбивачів, було настільки тьмяним, що за кілька кроків від них уже було досить темно. Більше на kherson-future.com

Особливу проблему були різні несвідомі жителі, які полювали за горючою рідиною. Вони розбивали скло світильників і зливали звідти гас. Це вело за собою покарання… підрядників. Не розбираючи, хто винен, чиновники міського управління змушували їх платити штрафи за кожен ліхтар, який не висвітлював місто. Щоб запобігти вандалізму щодо ліхтарів, їх монтували на високих стовпах над тротуарами так, що бруківка залишалася темною.

Херсон значно відставав від деяких сусідніх міст щодо освітлення вулиць і доріг. Наприклад, в Одесі вже 1866 року центр міста заповнювали світлом газові ліхтарі, а гасові світильники залишилися на околицях.

Перші проєкти проведення електрики

Темні вулиці, дорожнеча наявних світильників і невдоволення цим населення змусили наприкінці 1890-х років міське управління задуматися про проведення у місто електрики. Справа, треба сказати, була прибутковою, тому знайшлося достатньо людей, які готові взяти концесію. Було також здійснено розрахунок вартості нової послуги. за сто кіловат-годин побутові споживачі мали платити 3,25 копійки, промислові підприємства – дві копійки.

Подбали про вуличне освітлення. У місті планувалося встановити 120 ліхтарів, які коштували б 100 рублів на рік.

Після деяких роздумів міська влада вирішила віддати концесію на створення та обслуговування міської системи електрики бельгійському бізнесменові Риндзюнському. Той, своєю чергою, був родичем однієї з голосних (депутатів) міської думи.

“Електричні” події, звичайно ж, потрапили на сторінки місцевої газети “Південь“, кореспонденти якої постійно були в курсі всіх резонансних подій міста. На шпальтах видання розгорнулися жаркі дебати між прихильниками та скептиками впровадження електричного освітлення. Останні сумнівалися в рентабельності проєкту, а також запропонували провести експеримент із гасово-калильним освітленням, яке вважали більш економічним.

У міській управі пішли назустріч пропозиціям городян. Було проведено випробування з освітлення міста гасово-калильними та спиртово-калильними лампами. Безперечно, вони давали більше світла, ніж звичайні гасові світильники, але були незручними в експлуатації. Лампи вимагали постійного закачування пального. Їхня робота супроводжувалася великою кількістю шуму, а їхні ковпачки швидко прогоряли. За відсутністю кращого способу висвітлення чиновники зупинилося на спиртово-гартівному варіанті, хоч і досить дорогому.

У квартирах засвітилися лампочки

Пройшов деякий час. У місті сподівалися на те, що ось-ось запаляться лампочки розжарювання… Але коли всі терміни вийшли, а бельгієць Риндзюнський просто зник, всі зрозуміли, що вуличного освітлення не буде.

Настав 1906 рік. 11 жовтня у будівлю Міських громадських зборів висвітлила в Херсоні лампочка. Пройшов ще рік і 22 вересня 1907 р. в районі вулиць Ерделівської, Потьомкінської та Суворовської встановили два електричні ліхтарі.

Настав новий етап боротьби Херсона за вихід із пітьми. Цього разу, побоюючись, що якийсь черговий іноземець обдурить надії, у місті вирішили провести електрифікацію самотужки. Ініціатором будівництва виступив місцевий меценат Петро Соколов. Він фінансував проєкт. Вже в 1908 році на електростанції було виконано монтаж динамо-машини, яка була в змозі надати струм для тисячі лампочок. Рухалося до фіналу укладання електричних проводів у квартири херсонців та заклади торгівлі.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.