Понеділок, 20 Травня, 2024

Будівля колишнього окружного суду в Херсоні

Де знаходиться Херсонський обласний краєзнавчий музей знає кожен херсонець. Чимало містян живуть в районі, де він розташувався, велика кількість херсонських учнів і студентів приходили туди на екскурсію, багато й тих, хто просто прогулювався поруч і не зміг оминути таке цікаве та гарне місце. Деталі – на сайті kherson-future.com.ua.

Раніше будівля, яка зараз стала домом для понад 170 тисяч різних цінних експонатів, виконувала інше призначення. Там був окружний суд, де розглядалися численні цивільні, а також кримінальні справи.

Історія будівлі колишнього окружного суду

Судова система, яка була в середині ХІХ ст., мала чимало недоліків. Їх частково було усунено після судової реформи в 1864 р. Внаслідок таких змін у 1869 р. було створено окружний суд.

Протягом довгого часу в місті шукали відповідне приміщення для суду. Спочатку він знаходився в будинку Губернської земської управи на вулиці Суворовській, потім розташувався на Потьомкінському бульварі, але всі ці місця не підходили для суду.

Тому постало питання про будівництво спеціальної будівлі під суд. Ця тема не полишала міську владу з 1889 р. Через 2 роки до міста завітав Директор департаменту юстиції Красовський, який серйозно взявся за це питання. Ним було розглянуто різні варіанти розміщення суду, але він зупинився на власній ідеї, згідно з якою окружний суд мав розташовуватися на тодішній Павлівській площі, яка йому приглянулась.

Таким чином рішення було прийняте, Міністерство юстиції викупило у міста місце на тій площі та оплатило частину витрат. Ще через рік було затверджено план будівництва. Цим проєктом керував В. О. Домбровський.

Хоча за планом було передбачено, що всі роботи будуть закінчені 1893 р., насправді окружний суд розпочав свою діяльність на новому місці через рік. Вартість проєкту склала понад 100 тисяч карбованців.

Так окружний суд і отримав собі приміщення – у центральній частині Херсона, та ще й поряд з міською Думою, що було дуже зручно. Він став справжньою окрасою площі, його красу та урочистість визнавали всі містяни.

Велике значення при створенні будівлі відводилося головному фасаду. Він мав виглядати гідно. Тому робота над ним була довгою та плідною. Врешті-решт було вирішено, що фасад прикрашатимуть богиня правосуддя Феміда та богиня покарання Немезида.

Уже в ХХ ст., починаючи з 1920-х рр., у цій будівлі розміщувалися різні установи та структури. Там було й Херсонське повітове бюро юстиції, й прокуратура, й міський фінансовий відділ, й багато чого іншого.

Що являє собою сьогодні будівля колишнього окружного суду

З 1978 р. на місці окружного суду функціонує Херсонський обласний краєзнавчий музей, який має величезну кількість усіляких предметів старовини, здатних зацікавити кожну людину.

Серед експонатів музею колекція античних монет, різноманітна зброя XVI-ХХ ст., антикварні меблі, музичні платівки тощо. Екскурсія там зможе збагатити знання відвідувачів, вразити деякими особливими експонатами, урізноманітнити повсякденне життя. Тому якщо ще залишились херсонці, які не були в краєзнавчому музеї, їм однозначно варто туди піти.  

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.