Четвер, 23 Травня, 2024

Будинок Соколова – цінна пам’ятка історії й архітектури Херсона

На вулиці Грецькій у Херсоні є один величний білий особняк, який неможливо не помітити. Херсонці знають, що це колишній університет культури. Але також його називають будинком Соколова. Більше інформації – на сайті kherson-future.com.ua.

Цей будинок прикрашає вулиці міста, але багато хто не знає його історії та інформації про самого Петра Соколова – поміщика та мецената Херсона.

Історія будинку Соколова у Херсоні

У дореволюційні часи часто в адресних довідниках вказувалися не номери будинків, а прізвища їх власників. Так було набагато зручніше містянам запам’ятовувати ту чи іншу споруду. І зараз ті, хто добре знають історію Херсона, можуть прогулюватися містом і називати той чи інший будинок за прізвищем.

Так от прізвище Соколов у Херсоні в ті часи було дуже відомим. Містяни добре знали не лише саму особу, але і його привабливий будинок.

Двоповерховий особняк, який нині заворожує погляди пересічних херсонців, був побудований наприкінці ХІХ ст. Усі знали, що Петро Іванович дуже любив Італію та взагалі все італійське. Саме тому внутрішній декор у будинку був привезений з Венеції. Це і вишукані вітражі, і витончені кахлі, і багато чого іншого.

Двір був засаджений італійською акацією, а також там був чудесний фонтан, красою якого захоплювалися усі містяни.

Проєкт цього дивовижного будинку створив італієць за походженням, талановитий архітектор А. Сварик. Будівля відповідає італійському стилю, її прикрашали пишні балкони та колонада.

Всередині будинку було цілих дванадцять камінів, які відрізнялися один від одного та мали свої характерні риси. Зараз їх залишилося вісім. Всі вони обкладені керамічною плиткою та побудовані у стилі модерн.

Сьогодні там збереглася також тераса, сходи на другий поверх, вензелі на головних дверях. Фонтан, на превеликий жаль, вже дуже давно не працює та за ним не доглядають так, як це має бути.

Будинок Соколова було націоналізовано після революції. Там знаходився Революційний клуб. У 1919 р. у споруді знаходився штаб французьких військ, а через рік поміщика арештували представники радянської влади. Він провів декілька років у вигнанні, а потім повернувся. Та його зустріли не так, як він очікував. У його власному маєтку для нього не знайшлося місця.

Потім у його будинку був дитячий садочок, Центр здоров’я, а також філія Київського національного університету культури та мистецтв. У 2015 році філія перестала там функціонувати, а будинок став пам’яткою архітектури та зараз потрохи руйнується, адже ніяких зусиль для його збереження не робиться.

Детальніше про постать Соколова

Петро Соколов був відомим меценатом, гласним міської Думи, людиною, яка виділила кошти для будівництва першої у місті електростанції. Він мав брата-близнюка, а також сестру Олександру.

За всі його заслуги перед містом йому було надано звання почесного громадянина Херсона. Про те, що він займався благодійністю, свідчать численні витяги з газет, де вдячні містяни дякують Петру Івановичу за його допомогу та добре серце.

Але подальша доля чоловіка склалася погано. Його арештували, виселили з будинку без майна, а після повернення – не дозволили поселитися в особняку. Як провів останній період свого життя Петро Соколов невідомо. Як стверджують старожили міста, він помер у 1920-х рр.

Згадкою про цього мецената та поміщика являється його прекрасний білий будинок, який, сподіваємось, зможе проіснувати ще довгий час, радуючи херсонців своїм привабливим виглядом.  

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.