Четвер, 23 Травня, 2024

Чим особливе село Зміївка на Херсонщині?

В Україні є незліченна кількість не тільки різноманітних туристичних місць, здатних викликати емоції та подарувати нові враження, але й сіл, які відрізняються своєю дивовижною історією та атмосферою. Більше інформації – на сайті kherson-future.

Прикладом такого незвичайного українського населеного пункту є село Зміївка на Херсонщині, яке знаходиться в Бериславському районі. Що ж його відрізняє від інших сіл?

Цікаві історичні відомості про Зміївку

Особливістю цього мальовничого українського села є те, що воно засноване шведськими поселенцями ще у XVIII ст. Туди навіть у 2008 році приїздив сам король Швеції Карл XVI Густав, де він мав змогу почути старошведську мову від місцевих жителів і поспілкуватися з ними.

Яким же чином шведські поселенці з’явилися там? Туди їх цілеспрямовано направила Катерина ІІ з одного балтійського острова, тому що вони були обурені тим, що їм після російсько-шведської війни треба було виплачувати дворянам надмірні податки.

Катерина ІІ вказала їм на Таврію та пообіцяла забезпечити житлом і землею. Тоді на місці сучасного села була одна земля та піски й шведам довелося будувати поселення «з нуля».

Пізніше поблизу утворилися ще три німецькі поселення, найбільше з яких називалося Шлянґендорф (у перекладі – зміїний). Ці всі поселення об’єдналися в одне, яке стало відоме як Зміївка.

Світові війни принесли багато змін у життя поселення. Німців виселили з села, а туди заселили бойків. Тому зараз багато хто називає Зміївку шведсько-бойківським селом.

Місцеві жителі сприйняли бойків із невдоволенням, відбувалося багато сварок і конфліктів як на побутовому, так і на ментальному рівні. Але позаяк бойків було більше, населення змирилося зі змінами. Так і відбулася взаємодія різних культур, чим сучасне село також приваблює дослідників етнографії.

Чим сьогодні живе Зміївка

Зараз у селі мешкають представники різних національностей: шведи, німці, поляки, молдавани тощо. Залишилися ті, хто пам’ятає та береже культуру своїх попередників, розмовляє та співає старошведською.

При в’їзді напис «Ласкаво просимо до села Зміївка, який дублюється ще англійською, шведською та німецькою мовами. 

Головними центрами там є церкви, яких нараховується три. Перша – це німецька лютеранська церква святих Петра та Павла. Вона зазнала реставрації у другій половині 1990-х рр. Мова богослужінь – російська, але псалми співають і на німецькій, і на шведській мові. До цієї церкви також часто ходять шведи, оскільки їхня кірха не має постійного священника.

Друга – це колишня шведська кірха, зараз Свято-Михайлівська церква. Саме туди навідувався король, коли приїздив до Зміївки.

Третя – греко-католицька церква, яка протягом довгого часу була підпільною та лише в другій половині 1990-х рр. була офіційно зареєстрована.

Також у селі є багато пам’ятних місць, знаків, на які теж цікаво подивитися. У 2016 р. там було встановлено меморіальну дошку Андрію Смільницькому – жителю Зміївки, який був учасником бойових дій на сході України, де був смертельно поранений. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.