Понеділок, 20 Травня, 2024

«Кам’яні вишиванки» − унікальні мистецькі об’єкти у Новій Каховці

Нова Каховка – місто, яке багато хто недооцінює. Більшість людей, які туди приїздять чули про такі цікаві місця міста, як місцевий парк, набережна, Каховська ГЕС, а також численні локації, що знаходяться поруч (вежа Вітовта, шато Трубецького тощо). Але мало хто звертає увагу на архітектуру міста, а вона здатна вразити будь-кого, адже має свої унікальні відмінності та цікаві деталі. Докладніше − на сайті kherson-future.com.ua.

Наприклад, архітектурною особливістю деяких будівель у Новій Каховці являються «кам’яні вишиванки» − декоративні об’єкти, які додають привабливості місту та слугують унікальними мистецькими пам’ятками.

Як з’явилися такі вишиванки у місті

Розповідь слід починати з того, що місто Нова Каховка нерозривно пов’язане з Каховською гідроелектростанцією. Коли вона почала будуватися, разом із нею почало будуватися і містечко, яке спочатку мало стати прихистком для будівельників ГЕС. Але з часом воно розрослося та утворило велике розвинене місто зі своїми особливостями та характеристиками.

З історією виникнення і розвитку Нової Каховки пов’язане ім’я Олександра Довженка – письменника та кінорежисера. На його честь названо одну зі шкіл міста. Сценарій до свого фільму «Поема про море» Довженко писав саме у Новій Каховці. І тоді він був вражений тим, що всі будинки міста виглядають однаково, є невиразними та бляклими.

Він вирішив виправити це. Для цього написав листа до Київської Академії архітектури, в якому висловив прохання прислати до міста архітекторів, художників для оздоблення фасадів будівель.

На початку 1950-х рр. вони прибули до Нової Каховки та взялися за справу. Одним із найактивніших і найталановитіших майстрів був Григорій Довженко (однофамілець письменника). Саме за його ескізами були створені дивовижні орнаменти для будівель, які зараз становлять собою цінні пам’ятки українського мистецтва на півдні України.

Орнаменти були ліпні та різьблені. Над ними працювали окремі бригади майстрів. Таким чином були прикрашені близько 200 будинків міста.

Характеристики «кам’яних вишиванок»

В орнаментах реалізовані основні ідеї бойчукістів. Фахівці підкреслюють простоту та схематичність традиційних фігур, які були характерні саме для цих художників-монументалістів.

Більшість панно включають зображення рослин, квітів, дерев, пташок і вазонів. Саме той факт, що в орнаментах використовується традиційна українська символіка сприяв тому, що ці декоративні елементи на будівлях стали називатися вишиванками.

Усі орнаменти можна поділити на окремі групи – рослинні, тваринні, геометричні, симетричні та правильні. Всі вони мають свої характерні ознаки та відмінності. У місті не вдасться знайти два однакових орнаменти на різних будівлях. Всі вони мають свою основну ідею та унікальний задум.

Часто зустрічається орнамент у вигляді хреста, який являється одним із найпоширеніших знаків у культурі та символізує центричність.

Варто зауважити, що якийсь час ці дивовижні архітектурні прикраси були позбавлені відповідної уваги. За ними ніхто не доглядав і деякі орнаменти, на жаль, втрачені та їх ніяк не можна повернути.

Цікавість до «кам’яних вишиванок» знову почала з’являтися на початку ХХІ ст. А з 2016 року був створений цілий волонтерський рух, який поставив собі за мету відновити забуті панно на будівлях. На сьогодні вдалося відновити близько 10 будівель з унікальним орнаментом.

Тому, якщо є бажання побачити дивовижні мистецькі об’єкти півдня України, слід приїхати до Нової Каховки. Побачити найгарніші «кам’яні вишиванки» можна на наступних будівлях: школа №1 ім. О. Довженка, Палац культури, Літній кінотеатр, Дім дитячої творчості, Управління праці та соціального захисту населення тощо.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.