П’ятниця, 24 Травня, 2024

Вежа Вітовта – середньовічна пам’ятка, яку варто побачити

Розглядаючи різноманітні архітектурні пам’ятки, що розташовані в Херсонській області, не можна оминути увагою вежу Вітовта, яка належить до стародавніх споруд часів литовського панування. Більше інформації – на сайті kherson-future.com.ua.

В якості туристичного місця вежа знайома не всім, адже протягом довгого часу про неї ніхто не говорив і вона залишалася обділеною увагою суспільства. Але вже зараз вона належить до української культурної спадщини національного значення та може слугувати цікавою, оригінальною локацією для дозвілля, а також для дослідницьких робіт істориків, культурологів, краєзнавців тощо.

Що треба знати про історію цієї пам’ятки?

Побудована ця вежа була наприкінці ХIV ст. в часи, коли українські землі перебували під владою Великого князівства Литовського. Її зведення було необхідним заходом для успішного контролю за південною частиною острова Тавань, де була митниця. Сьогодні цей острів затоплений Каховським водосховищем.

Вітовт, Великий князь Литовський, збудував чимало фортець в Україні, розширюючи межі свого князівства. Існує припущення, що Вітовтова вежа не була спроєктована як окрема споруда, а була частиною замку чи фортеці. З приводу цього твердження існують різні думки та позиції.  

У ХІХ ст. поруч із цією вежею знаходився маєток князя Трубецького. Він помітив таку величну, незвичайну споруду та вирішив зробити з неї водонапірну вежу. З цією метою було добудовано четвертий ярус вежі. Виконувала вона таке своє призначення, очевидно, до середини наступного століття. Після цього ж була створена Каховська ГЕС, а вежа залишилася покинутою.

У 70-х рр. ХХ ст. згорів дах вежі Вітовта, а протягом наступних років були відрізані всі доступні металеві конструкції. Завдяки активістам, їх увазі до такої важливої та давньої пам’ятки, вежу внесли до Державного реєстру пам’яток і нині вона охороняється державою.

Якщо говорити про конкретні характеристики споруди, то вона кругла, має висоту близько двадцяти метрів, а побудована з використанням місцевого вапняку. Товщина стін різна в залежності від ярусу. Внизу вони товщі, а зверху – тонші. Стоїть вежа на міцному фундаменті, що, своєю чергою, і сприяло її збереженню в сьогоднішньому стані.     

Вежа Вітовта сьогодні

Тим, хто прагне поглянути на унікальну пам’ятку ХІV ст., слід вирушати до с. Веселе Херсонської області. Вежа зараз починає ставати все більш популярною та її відвідують не лише українські туристи, але й чимало литовців. Туди влаштовуються екскурсії, її хочуть бачити історики та дослідники у різних наукових напрямках.

Цікаво, що схожа вежа є й на території Білорусі. Вона зветься Кам’янецькою та відповідає архітектурним деталям, притаманним для часів Великого князівства Литовського.

Потенціал вежі Вітовта як історичної середньовічної пам’ятки не вичерпано. Вежа приваблює людей своєю багатою історією, гарним виглядом і масштабними розмірами. Якщо привертати увагу до неї, то вона зможе стати одним із найцікавіших та найдавніших туристичних об’єктів Херсонської області. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.