Понеділок, 20 Травня, 2024

Історія Каховської лікарні імені Панкеєвих

У Каховці по вулиці Великій Куликовській знаходиться будівля, яка понад 130 років приймає хворих. Йдеться про Каховську лікарню, побудовану в дореволюційні роки меценатами Н. та П. Панкеєвими на згадку про свого батька. Докладніше – на сайті kherson-future.com.ua.

На будівництво будівлі була витрачена нечувана на ті часи сума – майже 40 тисяч рублів, а архітектурними роботами довірено було займатися відомому на той час архітектору Лаговичу. Тоді ж при лікарні була відкрита амбулаторію, а на початку 1889 року – стаціонар на 20 ліжок. При лікарні були велике подвір’я з садом, колодязь, ванни для хворих, заразний барак (сучасною мовою – інфекційне відділення), а на початку століття було збудовано навіть водогін, та проведений телефонний зв’язок.

Тільки за другу половину 1888 року амбулаторія прийняла 1674 хворих. Лікар (який був лише один) на день приймав по 24 особи. Лише 1903 році  на Каховській ділянці з’явився другий лікар. У документах музею збереглися відомості, що до 1909 року Каховська амбулаторія прийняла 21391 хворого!

З ярмарку – до лікарні

Хвороби з різних регіонів привозилися і поширювалися на популярні на той час ярмарки, що проходили в Каховці. Міська лікарня була своєрідним фільтром для хворих, які привозили до міста різні хвороби. Так, у 1884 році при Каховській лікарні було відкрито тимчасову ярмаркову абмулаторію, наступного року їх було вже цілих три.

Кінець ХIХ століття запам’ятався лікарям та фельдшерам Каховської лікарні лютуванням епідемій. Так, за десять років було зафіксовано епідемії дифтериту (з 1877 по 1880 рр., з 1887 по 1889 рр.), черевного тифу (1889 р.), холери (1892 р.), віспи (з 1890 по 1891 рр., 1 р), гарячки (1897).

З 1901 р. у частині повітів, і з 1903 р. – у всій губернії запровадили платне лікування. Амбулаторне лікування коштувало п’ять копійок, стаціонар – п’ять карбованців на місяць. Через два роки один хворий коштував уже шість копійок. Із запровадженням плати різко впала відвідуваність населення. Так, по Каховському ділянці 1899 р. вона становила 1129 людина, то 1905 року – 852 людини.

Міській лікарні присвоєно ім’я Панкеєвих

Будівля Каховської лікарні збереглася й досі. На сьогоднішній день там розташований денний стаціонар міської лікарні.

Варто зазначити, що у травні цього року на сесії міської ради депутати ухвалили рішення про присвоєння Каховській міській лікарні імені родини Панкеєвих. Адже саме завдяки меценатству та благодійності сімейства, Каховка у 1879 році перетворилося з провінційного населеного пункту на досить популярне торгово-промислове містечко.

Завдяки вкладенням Панкеєвих у Каховці була побудована не лише лікарня (до речі, визнана однією з найкращих у Дніпровському повіті), а й три школи. Завдяки цьому, у населення міста вже на той час була можливість здобувати якісну освіту.

Також ім’я Панкеєвих має одну з центральних вулиць міста. Раніше вона називалася на честь Карла Лібкнехта. Але було змінено у межах закону про декомунізацію.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.