Четвер, 23 Травня, 2024

Нічліговий будинок імені Г. Фальц-Фейна у Херсоні

За всю історію існування Херсона у місті функціонувало декілька нічлігових будинків. Перший з них був відкритий у 1870-х рр. губернатором Сократом Старинкевичем, який чимало добрих справ зробив для Херсона та залишив про себе лише приємні спогади. Деталі на сайті kherson-future.com.

Але найбільш відомим нічліговим будинком була будівля на вулиці Ушакова, 16. Відкрито цей нічліговий будинок було у 1894 році. Двоповерхова споруда була збудована на кошти відомого херсонського поміщика Густава Фальц-Фейна. Сьогодні цей будинок – пам’ятка історії. Він прикрашає вулиці міста та має дуже цікаву історію.

Характеристика нічлігового будинку Фальц-Фейна

Важливість створення нічлігових будинків у той час складно переоцінити. У місті було багато людей, які потребували допомоги та даху над головою. Наприклад, у 1899 році у місцевій газеті «Югъ» вказувалося, що за рік там зупинялося понад 42 000 людей.

Знедолені йшли до цього будинку, оскільки у ньому нічліг і гарячий суп обходилися їм всього лиш у 3 копійки. В інших нічліжних будинках вартість перебування доходила до 5 копійок і більше. Часто місцеві багатії замовляли у столовій цього будинку поминальні обіди для всіх, хто на той момент перебував там.

У період Різдва, інших великих церковних свят нічліжникам роздавали подарунки – одяг, продукти, небагато грошей. У такі часи кількість людей у будинку значно зростала, що приводило у жах працівників цього закладу.

Кожного тижня всі нічлігові будинки міста обстежувала спеціальна санітарна комісія. Вона перевіряла умови життя у закладах, наявність шкідливих комах, хвороб тощо. Також спостерігали за кількістю людей у приміщеннях, не допускаючи переповнення.

Особливо цікавою сторінкою в історії цього нічлігового будинку є те, що колись у ній декілька ночей провів відомий письменник Максим Горький. Нині на будинку встановлена меморіальна дошка, де зазначено про перебування цієї талановитої особи у будівлі.

Його враження від перебування у такому херсонському закладі знайшли відображення у його соціальній п’єсі «На дні». У радянські часи ця робота письменника входила до шкільної програми.

Від нічлігового будинку – до музею

У 1898 році недалеко від нічлігового будинку почали зводити Першу Маріїнсько-Олександрівську жіночу гімназію. Оскільки п’янство та сварки, крадіжки були звичною справою для нічлігових будинків, постало питання про перенесення закладу в інше місце, адже поруч будувався освітній заклад.

Вдова Густава Фальц-Фейна була проти такого рішення, адже її чоловік особисто вибрав це місце та затвердив проєкт будівлі. Спір з владою закінчився тим, що жінці пообіцяли збудувати споруду ідентичну до наявної, а також помістити на фронтоні напис, що це – нічліговий притулок імені Густава Фальц-Фейна.

Стару ж будівлю вирішили віддати під археологічний музей, який завдяки старанням В. Гошкевича активно поповнювався новими експонатами й потребував розширення. Музей там перебував до кінця 1970-х рр. Нині там знаходиться Херсонський обласний центр народної творчості. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.