П’ятниця, 24 Травня, 2024

Синагога «Хабад» у Херсоні

Херсон здавна є містом, де проживають представники різних конфесій. Це добре помітно, якщо прожити у місті доволі довгий час та спілкуватися з херсонцями. Більше інформації – на сайті kherson-future.com.ua.

Чи не найцікавішою є історія юдеїв у Херсоні. Єврейські колонії з’явилися у південному регіоні ще на початку ХІХ ст. А зараз у місті є Херсонська єврейська громада, яка повноцінно функціонує та має власну історію, здатну зацікавити будь-кого.

Говорити про євреїв у Херсоні неможливо без розгляду синагоги. Єдиною активною синагогою у місті є «Хабад». Вона розташована на вулиці Театральній і своїм незвичайним виглядом приковує погляди пересічних херсонців.

Історія синагоги

Зведена синагога «Хабад» була у 1895 році. Оптимальним розміщенням стало місце колишньої, старої синагоги, яку можна було зустріти на планах 1855 року.

На початку ХХ ст. її відвідувало понад 1000 осіб. І це не дивно, адже там розміщувався великий комплекс громади «Хабад». Трохи вглиб двору розташовувалася менша синагога «Хабад ІІ», яку відвідувало приблизно 300 осіб.

У 1920-х рр. громада була доволі багатою, займалася благодійністю. Синагога проіснувала до 1941 року. Але під час окупації Херсона німцями вона була безжалісно спалена, від неї практично нічого не залишилося.

Через шість років вона була відновлена, а ще через п’ять років стала приміщенням для гуртожитку працівників відомого заводу ім. Петровського. Трохи пізніше вона використовувалася і за іншим призначенням – для лікування залежних від алкоголю людей.

Єврейській громаді було повернуто синагогу вже в кінці 1980-х рр. Відновила свою роботу вона у 1990 році. У ній знаходився обласний центр відродження єврейської культури та релігії.

У кінці 1990-х рр. було проведено ремонт будівлі, адже вона його дуже потребувала. Після цього вона стала виглядати більш привабливо та привертати увагу херсонців. А ще пізніше вона була відреставрована й усередині. Також було додано нову прибудову з південного боку. Пожертвування на реставраційні роботи йшли з Америки та Ізраїлю.

Архітектурні особливості споруди та сучасне життя громади

Ця гарна будівля яскраво відрізняється від інших, класичних споруд у місті. Вона має два поверхи, для забарвлення фасаду використали сірий та білий кольори.

Основний матеріал, який був використаний у процесі будівництва, − це камінь. Архітектурний стиль – декоративний модерн. З боків біля входу є колони, поруч з якими розміщені великі овальні вікна на два поверхи. Над входом згори є балкон, де також є два вікна. Загалом, споруда має гарний вигляд, в ній гармонійно поєднані всі деталі.

Сьогодні там перебуває Херсонська юдейська релігійна громада «Хабад». Головним раввіном Херсона та області являється Йосеф Іцхак Вольф. 

У місті проживає єврейське населення, яке має змогу ходити до відповідного дитячого садочку та школи. Діти з дитячого садочку починають вчити іврит, а також англійську мову.

Дорослі відвідують різноманітні лекції та курси. Головною задачею для громади є відродження, збереження єврейських традицій, якісна духовна освіта. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.